SEOPress - en to tr_TR translation catalogue (560 entries)

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Read our guide
tr_TR: Kılavuzumuzu okuyun

en: XML / Image / Video / HTML Sitemap
tr_TR: XML / Görüntü / Video / HTML site haritası

en: Titles & Metas
tr_TR: Başlıklar & Metalar

en: XML / HTML Sitemap
tr_TR: XML / HTML Site haritası

en: Social Networks
tr_TR: Sosyal Ağlar

en: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph and more...
tr_TR: XML site haritaları etkinleştirmek için kılavuz - yeni pencere.

en: Guide to enable Google Knowledge Graph - new window
tr_TR: Google bilgi grafiği kılavuzu etkinleştirmek için - yeni pencere

en: Track everything about your visitors with Google Analytics
tr_TR: Google Analytics ile ziyaretçileriniz hakkında her şeyi izleyin

en: Guide to getting started with Google Analytics - new window
tr_TR: Google Analytics'e başlarken kılavuzu - yeni pencere

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Easy Digital Downloads
tr_TR: Kolay Dijital İndirme

en: Local Business
tr_TR: Yerel İşletme

en: Broken Links
tr_TR: Kırık linkler

en: Dublin Core
tr_TR: Dublin Çekirdek

en: Home
tr_TR: Ana menü

en: Breadcrumbs
tr_TR: Kırıntılar

en: Enable Breadcrumbs for your theme and improve your SEO in SERPs
tr_TR: Tema için kırıntıları etkinleştirin ve SERPs içinde SEO'nuzu geliştirin

en: Tagline
tr_TR: Slogan

en: Google Page Speed
tr_TR: Google Sayfa Hızı

en: Track your website performance to improve SEO with Google Page Speed
tr_TR: Google sayfa hızı ile SEO geliştirmek için Web sitesi performansını takip edin

en: Post date
tr_TR: Yazı tarihi

en: Guide to edit your robots.txt file - new window
tr_TR: Robots.txt dosyanızı düzenlemek için kılavuz - yeni pencere

en: Google News Sitemap
tr_TR: Google Haberler Site Haritası

en: Post category
tr_TR: Yazı kategorisi

en: Category title
tr_TR: Kategori başlığı

en: Redirections
tr_TR: Yeniden yönlendirme

en: Tag title
tr_TR: Etiket başlığı

en: Tag description
tr_TR: Etiket açıklama

en: Guide to enable 301 redirections and 404 monitoring - new window
tr_TR: 301 yönlendirmeler ve 404 kontrol etkinleştirmek için kılavuz - yeni pencere

en: Search keywords
tr_TR: Anahtar kelimeleri arama

en: Current number page
tr_TR: Şu anki sayfa sayısı

en: Plural Post Type Archive name
tr_TR: Çoğul yazı türü arşiv adı

en: Archive title
tr_TR: Arşiv başlığı

en: Backlinks
tr_TR: Geri bağlantılar

en: Month Archive title
tr_TR: Ay Arşivi başlığı

en: Year Archive title
tr_TR: Yıl Arşivi başlığı

en: URL Rewriting
tr_TR: URL yeniden yazma

en: Custom term taxonomy from post, page or post type
tr_TR: Yazı, sayfa veya yazı türünden özel terim taksonomisi

en: Single product tag
tr_TR: Tek ürün etiketi

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Current day
tr_TR: Şu anki gün

en: License
tr_TR: Lisans

en: Titles & metas
tr_TR: Başlıklar & metalar

en: XML / Image / Video / HTML Sitemap
tr_TR: XML / Görüntü / Video / HTML site haritası

en: Titles & Metas
tr_TR: Başlıklar & Metalar

en: XML / HTML Sitemap
tr_TR: XML / HTML Site haritası

en: Advanced SEO options for advanced users!
tr_TR: Gelişmiş kullanıcılar için gelişmiş SEO seçenekleri!

en: Improve WooCommerce SEO
tr_TR: WooCommerce SEO'yu geliştirin

en: Send feedback
tr_TR: Yorum gönder

en: Improve Easy Digital Downloads SEO
tr_TR: Kolay dijital indirme SEO'yu geliştirin

en: Follow us on Twitter
tr_TR: Twitter'da bizi takip edin

en: Add Google Local Business data type
tr_TR: Google Yerel İşletme veri türünü ekle

en: Dublin Core
tr_TR: Dublin Çekirdek

en: Add Dublin Core meta tags
tr_TR: Dublin çekirdek meta etiketleri ekle

en: Structured Data Types
tr_TR: Yapısal veri türleri

en: Breadcrumbs
tr_TR: Kırıntılar

en: Enter a few keywords for analysis to help you write optimized content.
tr_TR: Optimize edilmiş içeriğe yardım ve analiz için birkaç anahtar kelime girin.

en: Writing content for your users is the most important thing! If it doesn‘t feel natural, your visitors will leave your site, Google will know it and your ranking will be affected.
tr_TR: Google sayfa hızı ile SEO geliştirmek için Web sitesi performansını takip edin

en: Monitor 404, create 301, 302 and 307 redirections
tr_TR: Monitör 404, 301, 302 ve 307 yeniden yönlendirme oluştur

en: Scan your site to find SEO problems.
tr_TR: SEO sorunlarını bulmak için sitenizi tarayın.

en: URL Rewriting
tr_TR: URL yeniden yazma

en: Customize your permalinks.
tr_TR: Kalıcı bağlantıları özelleştirin.

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
tr_TR: En iyi 10 Google önerilerini anında bulmak için bir anahtar kelime veya ifade girin. Uzun kuyruk tekniğiyle çalışmak istiyorsanız bu yararlıdır.

en: Edit your htaccess file.
tr_TR: Htaccess dosyanızı düzenleyin.

en: Configure default WordPress RSS.
tr_TR: Varsayılan WordPress RSS'i yapılandır.

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: General
tr_TR: Genel

en: Meta description
tr_TR: Meta açıklama

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: Custom Dimensions
tr_TR: Özel boyutlar

en: Stats in Dashboard
tr_TR: Pano İstatistikleri

en: Post Types
tr_TR: Yazı tipleri

en: Taxonomies
tr_TR: Taksonomiler

en: HTML Sitemap
tr_TR: HTML site haritası

en: Your social accounts
tr_TR: Sosyal hesaplarınız

en: Twitter (Twitter card)
tr_TR: Twitter (Twitter kartı)

en: Single Post Types
tr_TR: Tek yazı tipleri

en: Archives
tr_TR: Arşivler

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Meta title
tr_TR: Meta başlık

en: Meta description
tr_TR: Meta açıklama

en: Your content is composed of more than 300 words, which is the minimum for a post.
tr_TR: İçeriğiniz 300 kelimeden fazla oluştu, zaten bir yazı için minumum kelime 300 .

en: Learn more about <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Rk4qgQdp2UA" target="_blank">keywords stuffing</a>.
tr_TR: Bu sitenin eklenti ayarlarını .json dosyası olarak dışa aktarın. Bu sayede yapılandırmayı başka bir siteye kolayca aktarın.

en: We were unable to calculate the density of your keywords. You probably haven‘t added any content or your target keywords were not find in your post content.
tr_TR: Eklenti ayarlarını bir .json dosyasından içeri aktar. Yukarıdaki formu kullanarak başka bir sitedeki ayarları dışa aktarma bu dosya tarafından elde edilebilir.

en: Import
tr_TR: İçe aktarma

en: Import completed!
tr_TR: İçe aktarma tamamlandı!

en: Reset All Notices From Notifications Center
tr_TR: Bildirimler merkezinden tüm bildirimleri sıfırla

en: By clicking Reset Notices, all notices in the notifications center will be set to their initial status.
tr_TR: Bildirimleri sıfırlaya tıklayarak, bildirimler merkezindeki tüm bildirimleri ilk durumuna ayarlayın.

en: Reset notices
tr_TR: Bildirimleri sıfırla

en: Reset All Settings
tr_TR: Tüm ayarları sıfırla

en: Reset settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Click to disable this feature
tr_TR: Bu özelliği devre dışı bırakmak için tıklayın

en: Click to enable this feature
tr_TR: Bu özelliği etkinleştirmek için tıklayın

en: Dashboard
tr_TR: Pano

en: To get your Google snippet preview, publish your post!
tr_TR: Google snippet önizlemesini almak için yazınızı yayınlayın!

en: Check websites setup on your server
tr_TR: Sunucunuzda Web sitelerinin kurulumunu denetle

en: Server IP Address:
tr_TR: Sunucu IP adresi:

en: Last scrape:
tr_TR: Son kazıma:

en: Number of websites on your server:
tr_TR: Sunucunuzdaki Web sitesi sayısı:

en: nofollow is on! Search engines can't follow your links on this page.
tr_TR: nofollow açık! Arama motorları bu sayfadaki bağlantılarınızı takip edemez.

en: nofollow is off. Search engines will follow links on this page.
tr_TR: nofollow kapalı. Arama motorları bu sayfadaki bağlantıları takip edecektir.

en: noarchive is off. Search engines will probably cache your page.
tr_TR: noarşiv kapalıdır. Arama motorları muhtemelen sayfanızı önbelleğe alacak.

en: nosnippet is on! Search engines will not display a snippet of this page in search results.
tr_TR: nosnippet açık! Arama motorları bu sayfanın bir pasajını(parçacığını) arama sonuçlarında görüntülemeyecek.

en: nosnippet is off. Search engines will display a snippet of this page in search results.
tr_TR: nosnippet kapalı. Arama motorları bu sayfanın bir pasajını(parçacığını) arama sonuçlarında görüntüleyecek.

en: noimageindex is on! Google will not index your images on this page (but if someone makes a direct link to one of your image in this page, it will be indexed).
tr_TR: noimageindex açık! Google bu sayfadaki görüntüleri dizine almaz (ama eğer birisi bu sayfadaki görüntüden birine doğrudan bir bağlantı yaparsa, dizine alacaktır).

en: High impact
tr_TR: Yüksek etki

en: Your theme doesn't use <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>
tr_TR: Temanız <strong>add_theme_support('title-tag');</strong> kullanmıyor

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
tr_TR: İçeriğinizde herhangi bir görüntü bulamadık. Medya ile içerik SEO için bir artıdır.

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

en: We found %d links with nofollow attribute in your page. Do not overuse nofollow attribute in links. Below, the list:
tr_TR: Sayfanızda nofollow özniteliğiyle %d bağlantı bulundu. Bağlantılara nofollow özniteliğini aşırı kullanmayın. Aşağıda, liste:

en: This page doesn't have any nofollow links.
tr_TR: Bu sayfada herhangi bir nofollow bağlantılar yoktur.

en: Internet is built on the principle of hyperlink. It is therefore perfectly normal to make links between different websites. However, avoid making links to low quality sites, SPAM... If you are not sure about the quality of a site, add the attribute "nofollow" to your link.
tr_TR: Başka bir SEO eklentisi kullandığınızı fark ettik. <br>Çakışmaları önlemek için birden fazla SEO eklentisi kullanmayın!

en: Migrate!
tr_TR: Taşıma!

en: Your site doesn't use an SSL certificate!
tr_TR: Siteniz bir SSL sertifikası kullanmıyor!

en: Low impact
tr_TR: Düşük etki

en: Buy an SSL!
tr_TR: Bir SSL satın alın!

en: This is your <strong>Shop page</strong>. Go to <strong>SEO > Titles & Metas > Archives > Products</strong>
tr_TR: Bu sizin <strong>dükkan sayfanız</strong>. <strong>SEO > Başlıklar & Metalar > Arşivler > Ürünler</strong></strong>'e git

en: to edit your title and meta description
tr_TR: başlık ve meta açıklamasını düzenlemek için

en: Your site is not visible to Search Engines!
tr_TR: Siteniz arama motorları için görünür değil!

en: Your site title is empty!
tr_TR: Sitenizin başlığı boş!

en: Post Title
tr_TR: Yazı Başlığı

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Separator
tr_TR: Ayırıcı

en: A meta description tag should generally inform and interest users with a short, relevant summary of what a particular page is about. <br>They are like a pitch that convince the user that the page is exactly what they're looking for. <br>There's no limit on how long a meta description can be, but the search result snippets are truncated as needed, typically to fit the device width.
tr_TR: Kalıcı bağlantılar SEO dostu değil! Bunu düzeltmek için güzel kalıcı bağlantıları etkinleştirin.

en: Post Excerpt
tr_TR: Yazı Alıntısı

en: Google Snippet Preview
tr_TR: Google Pasaj(parçacık) Önizleme

en: This is what your page will look like in Google search results. You have to publish your post to get the Google Snippet Preview.
tr_TR: Bu sayfanızın Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğidir. Google Pasaj(parçacık) Önizleme'sini almak için yazınızı yayımlamak zorundasın.

en: Rate us!
tr_TR: Bizi derecelendir!

en: Break comments into pages is ON!
tr_TR: Yorumları sayfalara böl AÇIK!

en: Disable this!
tr_TR: Bunu devre dışı bırak!

en: Display more posts per page on homepage and archives
tr_TR: Anasayfada ve arşivlerde sayfa başına daha fazla mesaj göster

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for this page <strong>(noodp)</strong>
tr_TR: Bu sayfa için başlıklar veya alıntılar meta verilerini Açık Dizin projesinde kullanmayın

en: Do you have a Google My Business page? It's free!
tr_TR: Google My Business sayfanız var mı? Bedava!

en: Create your page now!
tr_TR: Sayfanızı şimdi oluşturun!

en: Add your site to Google. It's free!
tr_TR: Sitenizi Google'a ekleyin. Bedava!

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results <strong>(noarchive)</strong>
tr_TR: Google arama sonuçlarında bir \"Önbelleğe alınmış\" bağlantı görüntüleme <strong>(noarchive)</strong>

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noarchive".
tr_TR: Güncellemeler ve destek almak için lisans anahtarınızı girmeniz gerekir

en: Do not display a description in search results for this page <strong>(nosnippet)</strong>
tr_TR: Bu sayfanın arama sonuçlarında açıklama görüntüleme <strong>(nosnippet)</strong>

en: Canonical URL
tr_TR: Kurallı URL

en: None (will disable this feature)
tr_TR: Hiçbiri (Bu özelliği devre dışı bırakır)

en: Custom breadcrumbs
tr_TR: Özel kırıntılar

en: Add TINYMCE editor to term description
tr_TR: TINYMCE editörü terim açıklamaya ekle

en: Facebook Title
tr_TR: Facebook Başlık

en: Enter your Facebook title
tr_TR: Facebook başlığını girin

en: Facebook description
tr_TR: Facebook açıklama

en: Enter your Facebook description
tr_TR: Facebook açıklamasını girin

en: Facebook Thumbnail
tr_TR: Facebook küçük resim

en: Select your default thumbnail
tr_TR: Varsayılan minik görüntüyü seçin

en: Upload an Image
tr_TR: Görüntü yükle

en: Remove WordPress shortlink meta tag in source code (eg:
tr_TR: WordPress kısa bağlantı meta etiket içinden kaynak kodunu çıkar (örneğin:

en: Enter Google meta value site verification
tr_TR: Google meta değeri site doğrulamasını girin

en: Google site verification
tr_TR: Google site doğrulaması

en: If your site is already verified in <strong>Google Search Console</strong>, you can leave this field empty.
tr_TR: Siteniz <strong>Google Search Console</strong>'da zaten doğrulanmışsa, bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: Enter Bing meta value site verification
tr_TR: Bing meta değer site doğrulamasını girin

en: Bing site verification
tr_TR: Bing site doğrulaması

en: Minimum size: 144x144px (300x157px with large card enabled), ideal ratio 1:1 (2:1 with large card), 5Mb max.
tr_TR: Minimum boyut: 144x144px (300x157px büyük kart ile etkin), ideal oranı 1:1 (2:1 büyük kart ile), 5Mb Max.

en: High priority (top)
tr_TR: Yüksek öncelik (üst)

en: Low priority
tr_TR: Düşük öncelik

en: Add title column
tr_TR: Başlık sütunu ekle

en: Add meta description column
tr_TR: Meta açıklama sütunu ekle

en: Add redirection enable column
tr_TR: Yeniden yönlendirme sütunu etkinleştiri ekle

en: Add redirection URL column
tr_TR: Yeniden yönlendirme URL sütunu ekle

en: Add canonical URL column
tr_TR: Kurallı URL sütun ekle

en: Add target keyword column
tr_TR: Hedef anahtar sözcük sütunu ekle

en: Display noindex status
tr_TR: Noindex durumunu göster

en: Display nofollow status
tr_TR: Nofollow durumunu göster

en: Need help with your redirections? Read our guide.
tr_TR: Yeniden yönlendirmeler için yardıma ihtiyacınız var mı? Rehberimizi okuyun.

en: Display Page Speed column to check performances
tr_TR: Performansları kontrol etmek için sayfa hızı sütununu göster

en: If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
tr_TR: Gönderiniz noindex olarak ayarlanmışsa, site haritasına otomatik olarak dahil edilmeyecektir.

en: Remove Genesis SEO Metabox
tr_TR: Genesis SEO Metabox'u kaldır

en: Remove Genesis SEO link in WP Admin Menu
tr_TR: WP Admin menü içinde Genesis SEO bağlantıyı kaldır

en: NOT an external video (eg: video hosting on YouTube, Vimeo, Wistia...)? Check this if your video is hosting on this server.
tr_TR: Harici bir video değil (örneğin: YouTube, Vimeo, Wistia sunucu üzerinde...)? Videonuz bu sunucuda bulunuyorsa bunu kontrol edin.

en: Enable Google Analytics tracking (Global Site Tag: gtag.js)
tr_TR: Google Analytics izlemeyi etkinleştir (genel site etiketi: gtag.js)

en: Enter your Tracking ID (UA-XXXX-XX)
tr_TR: İzleme kimliğinizi girin (UA-XXXX-XX)

en: Enter your tracking ID
tr_TR: İzleme kimliğinizi girin

en: Find your tracking ID
tr_TR: İzleme kimliğinizi bulun

en: 2048 characters max.; default: meta description. If not available, use the beginning of the post content.
tr_TR: 2048 karakter maks.; Varsayılan: meta açıklama. Kullanılamıyorsa, yazı içeriğinin başlangıcını kullan.

en: Video Thumbnail (required)
tr_TR: Video küçük görüntü (gerekli)

en: Minimum size: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG or GIF formats. Default: your post featured image.
tr_TR: Minimum boyut: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG veya GIF formatları. Varsayılan: Yazıda öne çıkan görüntü.

en: Request user's consent for analytics tracking (required by GDPR)
tr_TR: Analytics izleme için kullanıcının onayını isteyin (GDPR tarafından gereklidir)

en: The duration of the video in seconds. Value must be between 0 and 28800 (8 hours).
tr_TR: Saniye olarak video süresi. Değer 0 ile 28800 arasında olmalıdır (8 saat).

en: Hook to add custom tracking code with user consent - new window
tr_TR: Kullanıcı onayı ile özel izleme kodu eklemek için - yeni pencere

en: Enter your message (HTML allowed)
tr_TR: Mesajınızı girin (HTML izin verilir)

en: 32 tags max., separate tags with commas. Default: target keywords + post tags if available.
tr_TR: 32 etiketler Maks., virgülle etiketleri ayır. Varsayılan: hedef anahtar sözcükler + varsa yazı etiketler.

en: Hook to filter user consent message - new window
tr_TR: Kullanıcı onay mesajını süzmek için - yeni pencere

en: 256 characters max., usually a video will belong to a single category, separate categories with commas. Default: first post category if available.
tr_TR: 256 karakter maks., genellikle bir video tek bir kategoriye ait olacak, virgülle kategorileri ayır. Varsayılan: Eğer varsa ilk yazı kategorisi.

en: Accept
tr_TR: Kabul

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.
tr_TR: Video yalnızca güvenli arama devre dışı olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

en: Your permalinks are not SEO Friendly! Enable pretty permalinks to fix this.
tr_TR: Kalıcı bağlantılar SEO dostu değil! Bunu düzeltmek için güzel kalıcı bağlantıları etkinleştirin.

en: You like SEOPress? Please help us by rating us 5 stars!
tr_TR: SEOPress'i seviyor musun? Lütfen bizi 5 yıldızla derecelendirip yardımcı olur musun!

en: Add your site to Search Console!
tr_TR: Sitenizi Search Console'a ekleyin!

en: You have to enter your licence key to get updates and support
tr_TR: Güncellemeler ve destek almak için lisans anahtarınızı girmeniz gerekir

en: Enable remarketing, demographics, and interests reporting
tr_TR: Yeniden pazarlama, demografi ve ilgili alanların bildirimini etkinleştir

en: The PRO version of SEOPress allows you to easily manage your structured data (schemas), add a breadcrumb optimized for SEO and accessibility, improve SEO for WooCommerce, gain productivity with our import / export tool from a CSV of your metadata and so much more.
tr_TR: Yeniden pazarlama izleyici tanımlama bilgileri veya mobil reklam kimlikleri listesi, yeniden meşgul olmak istediğiniz kullanıcıların temsil ettikleri bir grubu dönüştürme olasılığı.

en: When a customer of Analytics requests IP address anonymization, Analytics anonymizes the address as soon as technically feasible at the earliest possible stage of the collection network.
tr_TR: Analytics'in bir müşterisi IP adresi anonimleştirme istediğinde, Analytics koleksiyon ağının olası aşamasında en kısa sürede teknik olarak mümkün olduğu gibi adresi anonimleştirir.

en: Enhanced Link Attribution
tr_TR: Gelişmiş bağlantıyı ilişkilendir

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
tr_TR: Gelişmiş bağlantı ilişkilendirme sayfa içi analizinizin doğruluğunu geliştirir, otomatik olarak birden fazla bağlantılar arasında aynı rapor bağlantı öğesi kimliklerini URL tek bir sayfada kullanır.

en: Enable cross-domain tracking
tr_TR: Alan adları arası izlemeyi etkinleştir

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
tr_TR: Analytics için alan adları arası izleme iki oturumda görmeyi mümkün kılar, ilgili siteler (örneğin, bir e-ticaret sitesi ve ayrı bir alışveriş sepeti sitesi) tek bir oturum olarak. Buna bazen site bağlama denir.

en: Cross domains
tr_TR: Çapraz alan adları

en: Enable external links tracking
tr_TR: Dış bağlantıları izlemeyi etkinleştir

en: Enable download tracking
tr_TR: İndirme izlemeyi etkinleştir

en: Track downloads' clicks
tr_TR: İndirmelerin tıklamalarını izle

en: Enable affiliate/outbound tracking
tr_TR: Ortaklık/giden izlemeyi etkinleştir

en: aff|go|out
tr_TR: aff|git|çıkış

en: Import posts and terms metadata from Yoast
tr_TR: Yoast'tan yazılar ve terimler meta verilerini içe aktar

en: By clicking Migrate, we'll import:
tr_TR: Taşıma seçeneğini tıklayarak bunları içe aktaracağız:

en: Title tags
tr_TR: Başlık etiketleri

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
tr_TR: Facebook Open Graph etiketler (başlık, açıklama ve küçük görüntü)

en: Twitter tags (title, description and image thumbnail)
tr_TR: Twitter etiketler (başlık, açıklama ve küçük görüntü)

en: Meta Robots (noindex, nofollow...)
tr_TR: Meta Robotlar (noindex, nofollow...)

en: Focus keywords
tr_TR: Fokus anahtar sözcükler

en: Migrate now
tr_TR: Şimdi taşı

en: Import posts and terms metadata from All In One SEO
tr_TR: All In One SEO'dan tüm yazılar ve terimler meta verilerini içe aktar

en: Twitter image thumbnail
tr_TR: Twitter küçük görüntü

en: Meta Robots (noindex, nofollow)
tr_TR: Meta Robotlar (noindex, nofollow)

en: Import posts and terms metadata from The SEO Framework
tr_TR: The SEO Framework'dan tüm yazılar ve terimler meta verilerini içe aktar

en: Meta Robots (noindex, nofollow, noarchive)
tr_TR: Meta Robotlar (noindex, nofollow, noarchive)

en: Redirect URL
tr_TR: URL yeniden yönlendir

en: To build title tags and knowledge graph for Google, you need to fill out the fields below to configure the general settings.
tr_TR: Site haritasını görüntülemek için bir yazı, sayfa veya özel yazı türü kimlik(ler) girin

en: You can also use this shortcode:
tr_TR: Bu kısa kodu da kullanabilirsiniz:

en: Site title
tr_TR: Site başlık

en: Person or organization
tr_TR: Kişi veya organizasyon

en: ASC (ascending order from lowest to highest values (1, 2, 3; a, b, c))
tr_TR: ASC (en düşük değerden en yüksek değerlere artan (1, 2, 3; a, b, c))

en: Default (date)
tr_TR: Varsayılan (Tarih)

en: Modified date
tr_TR: Değiştirilme tarihi

en: Post ID
tr_TR: Yazı kimliği

en: Disable date after each post, page, post type?
tr_TR: Tarihi her yazı, sayfa, yazı türü sonrasında devre dışı bırak?

en: Person
tr_TR: Kişi

en: Organization
tr_TR: Organizasyon

en: Your name/organization
tr_TR: Adınız/kuruluşunuz

en: Your photo/organization logo
tr_TR: Fotoğraf/organizasyon logonuz

en: Twitter Username
tr_TR: Twitter kullanıcı adı

en: eg: https://your-site.tumblr.com
tr_TR: örneğin: https://your-site.tumblr.com

en: Enable OG data
tr_TR: OG verilerini etkinleştir

en: Select a default image
tr_TR: Varsayılan bir görüntü seçin

en: Select your default thumbnail
tr_TR: Varsayılan minik görüntüyü seçin

en: One or more Facebook Page IDs that are associated with a URL in order to enable link editing and instant article publishing.
tr_TR: Bir URL ile ilişkili olan bir veya daha fazla Facebook sayfası kimliği bağlantısı düzenleme ve anlık yazı yayımlama özelliğini etkinleştir.

en: Redirect attachment pages to their file URL (https://www.example.com/my-image-file.jpg)
tr_TR: Minimum boyut: 144x144px (300x157px büyük kart ile etkin), ideal oranı 1:1 (2:1 büyük kart ile), 5Mb Max.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Remove /category/ in your permalinks
tr_TR: Kalıcı bağlantılardan /kategori/ kaldır

en: Separator
tr_TR: Ayırıcı

en: Meta description template
tr_TR: Meta açıklama şablonu

en: When you upgrade to the PRO version, you get a lot of additional features, like automatic and manual schemas, Video Sitemap, WooCommerce enhancements, Analytics statistics in your Dashboard, breadcrumbs, redirections, and more.
tr_TR: Bu tek yazı türünü arama motoru sonuçlarında görüntüleme <strong>(noindex)</strong>

en: Tag Title
tr_TR: Etiket başlığı

en: Term Title
tr_TR: Terim başlığı

en: Tag Description
tr_TR: Etiket açıklaması

en: Term Description
tr_TR: Terim açıklaması

en: Do not display this taxonomy archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
tr_TR: Bu taksonomi arşivini arama motoru sonuçlarında görüntüleme <strong>(noindex)</strong>

en: Tagline
tr_TR: Slogan

en: Post Type Archive Name
tr_TR: Yazı türü arşiv adı

en: Do not follow links for this post type archive <strong>(nofollow)</strong>
tr_TR: Bu yazı türü arşiv için bağlantıları takip etme <strong>(nofollow)</strong>

en: Disable date archives
tr_TR: Tarih arşivlerini devre dışı bırak

en: Search archives
tr_TR: Arama arşivleri

en: Search Keywords
tr_TR: Arama anahtar kelimeler

en: Post author
tr_TR: Yazar

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
tr_TR: Sitenin tüm sayfalarını Google arama sonuçlarında görüntülemeyin ve arama sonuçlarında "Önbelleğe alınmış" bağlantıları görüntüler.

en: Do not follow links for all pages.
tr_TR: Tüm sayfaların bağlantılarını takip etme.

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for all pages.
tr_TR: Tüm başlıklar veya sayfalardan alıntılar için açık dizin projesi meta verilerini kullanma.

en: Do not index images from the entire site.
tr_TR: Tüm siteden görüntü dizinini kullanma.

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results.
tr_TR: Google arama sonuçlarında "Önbelleğe alınmış" bağlantısını görüntüleme.

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
tr_TR: Google arama sonuçlarında tüm sayfalar için bir açıklama görüntülemeyin.

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
tr_TR: Sayfalandırılmış arşiv sayfalarının başına rel sonraki/önceki bağlantı ekle

en: Year Archive title
tr_TR: Yıl Arşivi başlığı

en: Single product category
tr_TR: Tek ürün kategorisi

en: Single product tag
tr_TR: Tek ürün etiketi

en: Single product short description
tr_TR: Tek ürün kısa açıklama

en: Current day
tr_TR: Şu anki gün

en: Watch our video to learn how to connect your WordPress site with Google Analytics and get statistics right in your dashboard (PRO only).
tr_TR: Google Analytics ile WordPress sitenizi nasıl bağlayacağınızı öğrenmek için videolarımızı izleyin ve istatistikleri sağ panonuzdan alın (yalnızca PRO)

en: How-to
tr_TR: Nasıl yapılır

en: Read our guide
tr_TR: Kılavuzumuzu okuyun

en: Templates variables
tr_TR: Şablonlar değişkenleri

en: Browse our guides
tr_TR: Kılavuzlarımıza göz atın

en: Read our FAQ
tr_TR: SSS sayfamızı okuyun

en: Check our website
tr_TR: Web sitemizi kontrol edin

en: Watch our video to learn how to connect your WordPress site with Google Analytics and get statistics right in your dashboard (PRO only).
tr_TR: Google Analytics ile WordPress sitenizi nasıl bağlayacağınızı öğrenmek için videolarımızı izleyin ve istatistikleri sağ panonuzdan alın (yalnızca PRO)

en: How-to
tr_TR: Nasıl yapılır

en: Click to disable this feature
tr_TR: Bu özelliği devre dışı bırakmak için tıklayın

en: Click to enable this feature
tr_TR: Bu özelliği etkinleştirmek için tıklayın

en: Enter your target keywords
tr_TR: Hedef anahtar kelimeleri girin

en: Analyze my content
tr_TR: İçeriğimi analiz et

en: Taxonomies
tr_TR: Taksonomiler

en: General
tr_TR: Genel

en: Google suggestions
tr_TR: Google önerileri

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
tr_TR: En iyi 10 Google önerilerini anında bulmak için bir anahtar kelime veya ifade girin. Uzun kuyruk tekniğiyle çalışmak istiyorsanız bu yararlıdır.

en: Get suggestions!
tr_TR: Öneriler alın!

en: Tracking
tr_TR: İzleme

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: Custom Dimensions
tr_TR: Özel boyutlar

en: Google News
tr_TR: Google Haberler

en: Matomo
tr_TR: Bu sizin <strong>dükkan sayfanız</strong>. <strong>SEO > Başlıklar & Metalar > Arşivler > Ürünler</strong></strong>'e git

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Enter your meta description
tr_TR: Meta açıklamasını girin

en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
tr_TR: Bu sitenin eklenti ayarlarını .json dosyası olarak dışa aktarın. Bu sayede yapılandırmayı başka bir siteye kolayca aktarın.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
tr_TR: Eklenti ayarlarını bir .json dosyasından içeri aktar. Yukarıdaki formu kullanarak başka bir sitedeki ayarları dışa aktarma bu dosya tarafından elde edilebilir.

en: Import
tr_TR: İçe aktarma

en: Yoast Premium plugin (CSV)
tr_TR: Bu sayfayı arama motoru sonuçlarında <strong>(noindex)</strong> görüntüleme

en: Import Redirections
tr_TR: Yeniden yönlendirmeleri içe aktar

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for this page <strong>(noodp)</strong>
tr_TR: Bu sayfa için başlıklar veya alıntılar meta verilerini Açık Dizin projesinde kullanmayın

en: Export Redirections
tr_TR: Yeniden yönlendirmeleri dışa aktar

en: Export all redirections for this site as a .csv file. This allows you to easily import the redirections into another site, to Excel / Google Sheets...
tr_TR: Bu sitenin tüm yeniden yönlendirmelerini .csv dosyası olarak dışa aktar. Bu sayede kolayca başka bir siteye yeniden yönlendirmeleri içe aktarır, Excel / Google sayfaları için...

en: Clean your 404
tr_TR: Google arama sonuçlarında bir \"Önbelleğe alınmış\" bağlantı görüntüleme <strong>(noarchive)</strong>

en: You can also use <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%s" target="_blank">this MySQL query</a> if necessary.
tr_TR: Bu sayfanın arama sonuçlarında açıklama görüntüleme <strong>(nosnippet)</strong>

en: Reset All Notices From Notifications Center
tr_TR: Bildirimler merkezinden tüm bildirimleri sıfırla

en: By clicking Reset Notices, all notices in the notifications center will be set to their initial status.
tr_TR: Bildirimleri sıfırlaya tıklayarak, bildirimler merkezindeki tüm bildirimleri ilk durumuna ayarlayın.

en: Default value:
tr_TR: Varsayılan değer:

en: <strong>WARNING:</strong> Delete all options related to SEOPress in your database AND set settings to their default values.
tr_TR: <strong>UYARI:</strong>SEOPress ile ilgili tüm seçenekleri silin veritabanı ve ayarları varsayılan değerlere ayarlayın.

en: Reset settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Facebook description
tr_TR: Facebook açıklama

en: Enable XML Sitemap
tr_TR: XML site haritasını etkinleştir

en: Facebook Thumbnail
tr_TR: Facebook küçük resim

en: Enable HTML Sitemap
tr_TR: HTML site haritasını etkinleştir

en: Enter a post, page or custom post type ID(s) to display the sitemap
tr_TR: Site haritasını görüntülemek için bir yazı, sayfa veya özel yazı türü kimlik(ler) girin

en: Sort order
tr_TR: Sıralama düzeni

en: Organization's phone number (only for Organizations)
tr_TR: Kuruluşun telefon numarası (yalnızca kuruluşlar için)

en: Preview your Twitter card using the official validator
tr_TR: Twitter kartınızın önizlemesinde resmi doğrulayıcıyı kullanın

en: Twitter Title
tr_TR: Twitter Başlık

en: Facebook Page URL
tr_TR: Facebook Sayfa URL

en: Twitter description
tr_TR: Twitter açıklaması

en: Select a default image
tr_TR: Varsayılan bir görüntü seçin

en: Facebook Link Ownership ID
tr_TR: Facebook bağlantı sahiplik kimliği

en: Facebook Admin ID
tr_TR: Facebook yönetici kimliği

en: Twitter Thumbnail
tr_TR: Twitter küçük görüntü

en: Default Twitter Image
tr_TR: Varsayılan Twitter görüntüsü

en: Enter your tracking ID
tr_TR: İzleme kimliğinizi girin

en: Enable redirection?
tr_TR: Yeniden yönlendirme etkinleştirilsin mi?

en: 301 Moved Permanently
tr_TR: 301 kalıcı olarak taşındı

en: 302 Found / Moved Temporarily
tr_TR: 302 bulundu / geçici olarak taşındı

en: 307 Moved Temporarily
tr_TR: 307 geçici olarak taşındı

en: 410 Gone
tr_TR: 410 Gitti

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
tr_TR: 451 yasal nedenlerle kullanılamaz

en: URL redirection
tr_TR: URL yeniden yönlendirme

en: Test your URL
tr_TR: URL'i test edin

en: Need help with your redirections? Read our guide.
tr_TR: Yeniden yönlendirmeler için yardıma ihtiyacınız var mı? Rehberimizi okuyun.

en: Exclude this post from Google News Sitemap?
tr_TR: Bu yazıyı Google News Site haritasına dahil etme?

en: Exclude this post from Video Sitemap?
tr_TR: Bu yazıyı Video Site haritasına dahil etme?

en: If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
tr_TR: Gönderiniz noindex olarak ayarlanmışsa, site haritasına otomatik olarak dahil edilmeyecektir.

en: Enter your video URL
tr_TR: Video URL girin

en: Enable remarketing, demographics, and interests reporting
tr_TR: Yeniden pazarlama, demografi ve ilgili alanların bildirimini etkinleştir

en: Enable IP Anonymization
tr_TR: IP anonimleştirme özelliğini etkinleştir

en: Enhanced Link Attribution
tr_TR: Gelişmiş bağlantıyı ilişkilendir

en: Enable cross-domain tracking
tr_TR: Alan adları arası izlemeyi etkinleştir

en: Cross domains
tr_TR: Çapraz alan adları

en: Enable external links tracking
tr_TR: Dış bağlantıları izlemeyi etkinleştir

en: Enter your video description
tr_TR: Video Açıklaması girin

en: Track downloads' clicks
tr_TR: İndirmelerin tıklamalarını izle

en: Enable affiliate/outbound links tracking (eg: aff, go, out, recommends)
tr_TR: Ortaklık/giden bağlantılar izlemeyi etkinleştir (örneğin: aff, go, out, recommends)

en: Track affiliate/outbound links
tr_TR: Ortaklık/giden bağlantıları izle

en: Track Authors
tr_TR: Yazarları izle

en: Video Thumbnail (required)
tr_TR: Video küçük görüntü (gerekli)

en: Select your video thumbnail
tr_TR: Video küçük görüntüyü seçin

en: Video Thumbnail
tr_TR: Video küçük görüntü

en: Minimum size: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG or GIF formats. Default: your post featured image.
tr_TR: Minimum boyut: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG veya GIF formatları. Varsayılan: Yazıda öne çıkan görüntü.

en: Video duration
tr_TR: Video süresi

en: The duration of the video in seconds. Value must be between 0 and 28800 (8 hours).
tr_TR: Saniye olarak video süresi. Değer 0 ile 28800 arasında olmalıdır (8 saat).

en: Enter your video tags
tr_TR: Video etiketleri girin

en: Automatically set the image Title
tr_TR: 32 etiketler Maks., virgülle etiketleri ayır. Varsayılan: hedef anahtar sözcükler + varsa yazı etiketler.

en: Video categories
tr_TR: Video kategoriler

en: Enter your video categories
tr_TR: Video kategorileri gir

en: 256 characters max., usually a video will belong to a single category, separate categories with commas. Default: first post category if available.
tr_TR: 256 karakter maks., genellikle bir video tek bir kategoriye ait olacak, virgülle kategorileri ayır. Varsayılan: Eğer varsa ilk yazı kategorisi.

en: NOT family friendly?
tr_TR: Aile dostu değil mi?

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.
tr_TR: Video yalnızca güvenli arama devre dışı olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

en: Disable trailing slash for metas
tr_TR: Metalar için sondaki eğik çizgiyi devre dışı bırak

en: Add video
tr_TR: Video ekle

en: By clicking Migrate, we'll import:
tr_TR: Taşıma seçeneğini tıklayarak bunları içe aktaracağız:

en: Title tags
tr_TR: Başlık etiketleri

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
tr_TR: Facebook Open Graph etiketler (başlık, açıklama ve küçük görüntü)

en: Google site verification
tr_TR: Google site doğrulaması

en: Bing site verification
tr_TR: Bing site doğrulaması

en: Pinterest site verification
tr_TR: Pinterest site doğrulaması

en: Yandex site verification
tr_TR: Yandex site doğrulaması

en: Migrate now
tr_TR: Şimdi taşı

en: Hide Notifications Center
tr_TR: Bildirimler merkezini gizle

en: Hide SEO tools
tr_TR: SEO araçları gizle

en: Hide Useful Links
tr_TR: Yararlı bağlantıları gizle

en: Block SEO metabox to user roles
tr_TR: Blok SEO metabox kullanıcı rolleri için

en: <p>Customize your titles & metas for Single Custom Post Types</p>
tr_TR: <p>Tek özel yazı türleri için başlıklar ve metaları özelleştirin</p>

en: To view your sitemap, enable permalinks (not default one), and save settings to flush them.
tr_TR: Site haritanızı görüntülemek için kalıcı (varsayılan değil) özelliğini etkinleştirin ve onları güncellemek için ayarları kaydedin .

en: Your server uses NGINX. If XML Sitemaps doesn't work properly, you need to add this rule to your configuration:
tr_TR: Sunucunuz NGINX kullanıyor. XML site haritaları düzgün çalışmıyorsa, bu kuralı yapılandırmanıza eklemeniz gerekir :

en: Noindex content will not be displayed in Sitemaps.
tr_TR: Noindex içeriği site haritalarında görüntülenmez.

en: Blank sitemap?
tr_TR: Site haritası boş mu?

en: <p>Create an HTML Sitemap for your visitors and boost your SEO.</p>
tr_TR: <p>Ziyaretçileriniz için bir HTML site haritası oluşturun ve SEO'nunuzu arttırın.</p>

en: Guide to enable a HTML Sitemap - new window
tr_TR: HTML site haritasını etkinleştirme kılavuzu - yeni pencere

en: <p>Configure your Google Analytics custom dimensions. <br>Custom dimensions and custom metrics in SEOPress are like the default dimensions and metrics in your Analytics account, except you create them yourself.<br> Use them to collect and analyze data that Analytics doesn't automatically track.<br> Please note that you also have to setup your custom dimensions in your Google Analytics account. More info by clicking on the help icon.
tr_TR: <p>Google Analytics özel boyutlarınızı yapılandırın. <br>Özel boyutlar ve SEOPress özel ölçümlerde varsayılan boyutlar ve metrikler gibidir. Analytics'in otomatik olarak takip etmediği verileri toplayın ve analiz edin. <br>Lütfen unutmayın sizinde özel boyutlarınıza Google Analytics hesabı kurulum gerekir. Yardım simgesine tıklayarak daha fazla bilgi.

en: Guide to create custom dimensions in Google Analytics - new window
tr_TR: Google Analytics özel boyutlar oluşturma için kılavuz - yeni pencere

en: Change this settings
tr_TR: Bu ayarları değiştir

en: To view your sitemap, enable permalinks (not default one), and save settings to flush them.
tr_TR: Site haritanızı görüntülemek için kalıcı (varsayılan değil) özelliğini etkinleştirin ve onları güncellemek için ayarları kaydedin .

en: Your server uses NGINX. If XML Sitemaps doesn't work properly, you need to add this rule to your configuration:
tr_TR: Sunucunuz NGINX kullanıyor. XML site haritaları düzgün çalışmıyorsa, bu kuralı yapılandırmanıza eklemeniz gerekir :

en: More tags
tr_TR: Daha fazla etiket

en: Blank sitemap?
tr_TR: Site haritası boş mu?

en: 404 error?
tr_TR: 404 hatası?

en: Title template
tr_TR: Başlık şablonu

en: Meta description template
tr_TR: Meta açıklama şablonu

en: Do not display this single post type in search engine results <strong>(noindex)</strong>
tr_TR: Bu tek yazı türünü arama motoru sonuçlarında görüntüleme <strong>(noindex)</strong>

en: Do not follow links for this single post type <strong>(nofollow)</strong>
tr_TR: Bu tek yazı türü <strong>(nofollow)</strong> için bağlantıları takip etme

en: Display date in Google search results?
tr_TR: Google arama sonuçlarında görüntüleme tarihi?

en: Category Title
tr_TR: Kategori başlığı

en: Learn more on Google official website.
tr_TR: Google resmi web sitesinden daha fazla bilgi edinin.

en: Do not display this taxonomy archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
tr_TR: Bu taksonomi arşivini arama motoru sonuçlarında görüntüleme <strong>(noindex)</strong>

en: Do not follow links for this taxonomy archive <strong>(nofollow)</strong>
tr_TR: Bu taksonomi arşivi <strong>(nofollow)</strong> için bağlantıları takip etme

en: Do not display this post type archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
tr_TR: Arama motoru sonuçlarında bu yazı türü arşivi görüntülemeyin <strong>(noindex)</strong>

en: Do not follow links for this post type archive <strong>(nofollow)</strong>
tr_TR: Bu yazı türü arşiv için bağlantıları takip etme <strong>(nofollow)</strong>

en: Date archives
tr_TR: Tarih arşivleri

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
tr_TR: Sitenin tüm sayfalarını Google arama sonuçlarında görüntülemeyin ve arama sonuçlarında "Önbelleğe alınmış" bağlantıları görüntüler.

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for all pages.
tr_TR: Tüm başlıklar veya sayfalardan alıntılar için açık dizin projesi meta verilerini kullanma.

en: Do not index images from the entire site.
tr_TR: Tüm siteden görüntü dizinini kullanma.

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results.
tr_TR: Google arama sonuçlarında "Önbelleğe alınmış" bağlantısını görüntüleme.

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
tr_TR: Google arama sonuçlarında tüm sayfalar için bir açıklama görüntülemeyin.

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
tr_TR: Sayfalandırılmış arşiv sayfalarının başına rel sonraki/önceki bağlantı ekle

en: Add WP Editor to taxonomy description textarea
tr_TR: WP Editörü taksonomi açıklama metin alanına ekle

en: Remove /category/ in URL
tr_TR: /Kategori/ bağlantısından kaldır

en: Remove WordPress generator meta tag
tr_TR: WordPress Generator meta etiketini kaldır

en: Remove WordPress shortlink meta tag
tr_TR: WordPress kısa bağlantılar meta etiketini kaldır

en: Remove Windows Live Writer meta tag
tr_TR: Windows Live Writer meta etiketini kaldır

en: Remove RSD meta tag
tr_TR: RSD meta etiketini kaldır

en: Hide Notifications Center
tr_TR: Bildirimler merkezini gizle

en: Hide SEO tools
tr_TR: SEO araçları gizle

en: Show Title tag column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde başlık etiketi sütununu göster

en: Show Meta description column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde meta açıklama sütununu göster

en: Show Redirection Enable column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde yeniden yönlendirme etkinleştir sütununu göster

en: Show Redirect URL column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde yeniden yönlendirme URL sütununu göster

en: Show canonical URL column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde kurallı URL sütununu göster

en: Show Target Keyword column in post types
tr_TR: Yazı türlerinden hedef anahtar sözcük sütununu göster

en: Show noindex column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde noindex sütununu göster

en: Show nofollow column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde nofollow sütununu göster

en: Show total number of words column in post types
tr_TR: Yazı türlerinden toplam sözcük sütun sayısını göster

en: Show Google Page Speed column in post types
tr_TR: Yazı türlerinde Google sayfa hızı sütununu göster

en: Hide Genesis SEO Metabox
tr_TR: Genesis SEO Metabox gizle

en: Hide Genesis SEO Settings link
tr_TR: Genesis SEO Ayarlar bağlantısını gizle

en: Block SEO metabox to user roles
tr_TR: Blok SEO metabox kullanıcı rolleri için

en: Block Content analysis metabox to user roles
tr_TR: İçerik çözümlemesi metabox kullanıcı rollerini engelle

en: Enable Google Analytics tracking
tr_TR: Google Analytics izlemeyi etkinleştir

en: Consent message for user tracking
tr_TR: Kullanıcı izleme için onay iletisi

en: Accept button for user tracking
tr_TR: Kullanıcı izleme için onay düğmesi

en: Enable downloads tracking (eg: PDF, XLSX, DOCX...)
tr_TR: İndirmelerin takibini etkinleştir (örn: PDF, XLSX, DOCX...)

en: Enable affiliate/outbound links tracking (eg: aff, go, out, recommends)
tr_TR: Ortaklık/giden bağlantılar izlemeyi etkinleştir (örneğin: aff, go, out, recommends)

en: Track Authors
tr_TR: Yazarları izle

en: Track Categories
tr_TR: Kategorileri izle

en: Track Tags
tr_TR: Etkinlikleri izle

en: Track Post Types
tr_TR: Yazı Tiplerini izle

en: Track Logged In Users
tr_TR: Oturum açan kullanıcıları izle

en: Redirect attachment pages to post parent
tr_TR: Ek sayfaları yazı anasayfasına yeniden yönlendirme

en: Enable XML Image Sitemaps
tr_TR: XML görüntü site haritalarını etkinleştir

en: Enable XML Video Sitemaps
tr_TR: XML Video site haritalarını etkinleştir

en: Check to INCLUDE Post Types
tr_TR: Yazı türlerini dahil etmek için kontrol edin

en: Check to INCLUDE Taxonomies
tr_TR: Taksonomileri dahil etmek için kontrol edin

en: Sort order
tr_TR: Sıralama düzeni

en: Order posts by
tr_TR: Yazılara göre sıralama düzeni

en: Disable the display of the publication date
tr_TR: Yayın tarihinin görüntülenmesini devre dışı bırak

en: Person or organization
tr_TR: Kişi veya organizasyon

en: Contact type (only for Organizations)
tr_TR: İletişim türü (yalnızca kuruluşlar için)

en: Contact option (only for Organizations)
tr_TR: İletişim seçeneği (yalnızca kuruluşlar için)

en: Twitter Username
tr_TR: Twitter kullanıcı adı

en: Enable Open Graph Data
tr_TR: Open Graph verilerini etkinleştir

en: Facebook Link Ownership ID
tr_TR: Facebook bağlantı sahiplik kimliği

en: Facebook Admin ID
tr_TR: Facebook yönetici kimliği

en: Facebook App ID
tr_TR: Facebook uygulama kimliği

en: Enable Twitter Card
tr_TR: Twitter Kartını etkinleştir

en: Use Open Graph if no Twitter Card is filled
tr_TR: Twitter kartı doldurulmamışsa Open Graph kullanın

en: Image size for Twitter Summary card
tr_TR: Twitter Özet kartı için görüntü boyutu

en: Indicate paginated content to Google
tr_TR: Sayfalandırılmış içeriği Google'a belirtin

en: Follow us on Twitter
tr_TR: Twitter'da bizi takip edin

en: Enable noindex
tr_TR: Noindex'i etkinleştir

en: Enable index
tr_TR: Dizini etkinleştir

en: Enable nofollow
tr_TR: Nofollow'u etkinleştir

en: Enable follow
tr_TR: Follow'u etkinleştir

en: Enable redirection
tr_TR: Yeniden yönlendirme etkinleştir

en: Disable redirection
tr_TR: Yeniden yönlendirmeyi devre dışı bırak

en: Title tag
tr_TR: Başlık etiketi

en: Canonical
tr_TR: Kurallı

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
tr_TR: Açıklama varsayılan olarak belirgin değildir; Ancak, bazı temalar gösterebilir.

en: Authors
tr_TR: Yazarlar

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Post types
tr_TR: Yazı türleri

en: Connected users
tr_TR: Bağlı kullanıcılar

en: Please upload a valid .json file
tr_TR: Lütfen geçerli bir .json dosyası yükleyin

en: Please upload a file to import
tr_TR: Lütfen içe aktarmak için bir dosya yükleyin

en: Please upload a valid .csv file
tr_TR: Lütfen geçerli bir .csv dosyası yükleyin

en: XML Sitemaps
tr_TR: XML Site Haritası

en: GO PRO!
tr_TR: Pro versiyona git!

en: Meta Desc.
tr_TR: Meta açıklama.

en: Redirect?
tr_TR: Yeniden yönlendirme?

en: Target Kw
tr_TR: Hedef Kw

en: Page Speed
tr_TR: Sayfa hızı

en: Analyze this page with Google Page Speed
tr_TR: Bu sayfayı Google sayfa hızıyla analiz edin

en: 404 - Page not found
tr_TR: 404 - Sayfa bulunamadı

en: Words counter
tr_TR: Kelime sayacı

en: NoFollow Links
tr_TR: NoFollow Bağlantılar

en: words found.
tr_TR: kelimeler bulundu.

en: unique words found.
tr_TR: benzersiz kelimeler bulundu.

en: Your content is composed of more than 300 words, which is the minimum for a post.
tr_TR: İçeriğiniz 300 kelimeden fazla oluştu, zaten bir yazı için minumum kelime 300 .

en: Your content is too short. Add a few more paragraphs!
tr_TR: İçeriğiniz çok kısa. Birkaç paragraf daha ekleyin!

en: Enable Image Sitemaps (standard images, image galleries, featured image, WooCommerce product images)
tr_TR: Görüntü site haritaları (Standart görüntüler, görüntü galerileri, öne çıkan görüntü, WooCommerce ürün görüntüleri)

en: Images in XML sitemaps are visible only from the source code.
tr_TR: XML site haritalarındaki görüntüler yalnızca kaynak kodundan görülebilir.

en: Your video sitemap is empty? Read our guide to learn more about <a href="%s" target="_blank">adding videos to your sitemap.</a>
tr_TR: Video site haritanız boş mu? Haritanıza video ekleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için <a href="%s" target=" _blank"> kılavuzumuzu okuyun.</a>

en: H1 (Heading 1)
tr_TR: H1 (Başlık 1)

en: %s was found %d times.
tr_TR: %s %d kez bulundu.

en: We found %d Heading 1 (H1) in your content.
tr_TR: İçeriğinize %d Başlık 1 (H1) bulduk.

en: Make sure to enable author archive from SEO, titles and metas, archives tab.</a>
tr_TR: Yazı içeriğinizde H1 başlık kullanılmamalıdır. Yazı başlık zaten H1'dir. Kural basittir: Her Web sayfası için yalnızca bir H1.

en: Include
tr_TR: İçerir

en: H2 (Heading 2)
tr_TR: H2 (Başlık 2)

en: Target keywords were found in Heading 2 (H2).
tr_TR: Hedef anahtar kelimeler Başlık 2 de (H2) bulundu.

en: DESC (descending order from highest to lowest values (3, 2, 1; c, b, a))
tr_TR: DESC (en yüksekten en düşük değerlere azalan (3, 2, 1; c, b, a))

en: H3 (Heading 3)
tr_TR: H3 (Başlık 3)

en: Target keywords were found in Heading 3 (H3).
tr_TR: Hedef anahtar sözcükler başlık 3 te (H3) bulundu.

en: None of your target keywords were found in Heading 3 (H3).
tr_TR: Hedef anahtar kelimelerinizin hiçbiri başlık 3 ' te (H3) bulunamadı.

en: Target keywords were found in the Meta Title.
tr_TR: Hedef anahtar sözcükler meta başlığında bulundu.

en: Your custom title is too long.
tr_TR: Özel başlığınız çok uzun.

en: Target keywords were found in the Meta description.
tr_TR: Hedef anahtar sözcükler Meta açıklamasında bulundu.

en: None of your target keywords were found in the Meta description.
tr_TR: Hedef anahtar kelimelerinizin hiçbiri Meta açıklamasında bulunamadı.

en: You custom meta description is too long.
tr_TR: Özel meta açıklama çok uzun.

en: The length of your meta description is correct
tr_TR: Meta açıklamanın uzunluğu doğru

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: One or more Facebook Page IDs that are associated with a URL in order to enable link editing and instant article publishing.
tr_TR: Bir URL ile ilişkili olan bir veya daha fazla Facebook sayfası kimliği bağlantısı düzenleme ve anlık yazı yayımlama özelliğini etkinleştir.

en: The ID (or comma-separated list for properties that can accept multiple IDs) of an app, person using the app, or Page Graph API object.
tr_TR: Kimlik (veya birden çok kimlik kabul edebilir özellikleri için virgülle ayrılmış liste) uygulama veya Page Graph API nesnesi kullanan kişi.

en: The Facebook app ID of the site's app. In order to use Facebook Insights you must add the app ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the app ID in your App Dashboard. <a href="https://developers.facebook.com/apps/redirect/dashboard" target="_blank">More info here</a> <span class="dashicons dashicons-external"></span>
tr_TR: Sitenin uygulamasının Facebook uygulama kimliği. Facebook'un görüşlerini kullanmak için uygulama kimliğini sayfanıza eklemeniz gerekir. Öngörüler, Facebook dan sitenize trafik analizini görüntülemenizi sağlar. Uygulama panonuzda uygulama kimliğini bulun. <a href="https://developers.facebook.com/apps/redirect/dashboard" target="_blank">More info here</a> <span class="dashicons dashicons-external"></span>

en: How to create a Facebook App ID
tr_TR: Bir Facebook uygulaması kimliği nasıl oluşturulur

en: Enable Twitter card
tr_TR: Twitter kartları etkinleştir

en: Request user's consent for analytics tracking (required by GDPR)
tr_TR: Analytics izleme için kullanıcının onayını isteyin (GDPR tarafından gereklidir)

en: Accept
tr_TR: Kabul

en: All alternative tags are filled in. Good work!
tr_TR: Tüm alternatif etiketler dolduruldu. İyi iş!

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
tr_TR: İçeriğinizde herhangi bir görüntü bulamadık. Medya ile içerik SEO için bir artıdır.

en: We found %d links with nofollow attribute in your page. Do not overuse nofollow attribute in links. Below, the list:
tr_TR: Sayfanızda nofollow özniteliğiyle %d bağlantı bulundu. Bağlantılara nofollow özniteliğini aşırı kullanmayın. Aşağıda, liste:

en: This page doesn't have any nofollow links.
tr_TR: Bu sayfada herhangi bir nofollow bağlantılar yoktur.

en: A remarketing audience is a list of cookies or mobile-advertising IDs that represents a group of users you want to re-engage because of their likelihood to convert.
tr_TR: Yeniden pazarlama izleyici tanımlama bilgileri veya mobil reklam kimlikleri listesi, yeniden meşgul olmak istediğiniz kullanıcıların temsil ettikleri bir grubu dönüştürme olasılığı.

en: When a customer of Analytics requests IP address anonymization, Analytics anonymizes the address as soon as technically feasible at the earliest possible stage of the collection network.
tr_TR: Analytics'in bir müşterisi IP adresi anonimleştirme istediğinde, Analytics koleksiyon ağının olası aşamasında en kısa sürede teknik olarak mümkün olduğu gibi adresi anonimleştirir.

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
tr_TR: Gelişmiş bağlantı ilişkilendirme sayfa içi analizinizin doğruluğunu geliştirir, otomatik olarak birden fazla bağlantılar arasında aynı rapor bağlantı öğesi kimliklerini URL tek bir sayfada kullanır.

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
tr_TR: Analytics için alan adları arası izleme iki oturumda görmeyi mümkün kılar, ilgili siteler (örneğin, bir e-ticaret sitesi ve ayrı bir alışveriş sepeti sitesi) tek bir oturum olarak. Buna bazen site bağlama denir.

en: Custom Dimension #1
tr_TR: Özel Boyut #1

en: Custom Dimension #2
tr_TR: Özel Boyut #2

en: Custom Dimension #3
tr_TR: Özel Boyut #3

en: Custom Dimension #4
tr_TR: Özel Boyut #4

en: Custom Dimension #5
tr_TR: Özel Boyut #5

en: Custom Dimension #6
tr_TR: Özel Boyut #6

en: Custom Dimension #7
tr_TR: Özel Boyut #7

en: Custom Dimension #8
tr_TR: Özel Boyut #8

en: Custom Dimension #9
tr_TR: Özel Boyut #9

en: Custom Dimension #10
tr_TR: Özel Boyut #10

en: Custom Dimension #11
tr_TR: Özel Boyut #11

en: Custom Dimension #12
tr_TR: Özel Boyut #12

en: Custom Dimension #13
tr_TR: Özel Boyut #13

en: Custom Dimension #14
tr_TR: Özel Boyut #14

en: Custom Dimension #15
tr_TR: Özel Boyut #15

en: Custom Dimension #16
tr_TR: Özel Boyut #16

en: Custom Dimension #17
tr_TR: Özel Boyut #17

en: Custom Dimension #18
tr_TR: Özel Boyut #18

en: Custom Dimension #19
tr_TR: Özel Boyut #19

en: Custom Dimension #20
tr_TR: Özel Boyut #20

en: You have to flush your permalinks each time you change this settings
tr_TR: Bu ayarları ne zaman değiştirirsen, sizin kalıcı bağlantıları güncellemelisiniz

en: You must check this box if the structure of your permalinks DOES NOT contain a slash at the end (eg: /%postname%)
tr_TR: Sizin kalıcı bağlantıları içermiyorsa, bu kutuyu kontrol etmelisiniz sonunda bir eğik çizgi (örneğin: /%postname%)

en: Remove WordPress shortlink meta tag in source code (eg:
tr_TR: WordPress kısa bağlantı meta etiket içinden kaynak kodunu çıkar (örneğin:

en: If your site is already verified in <strong>Google Search Console</strong>, you can leave this field empty.
tr_TR: Siteniz <strong>Google Search Console</strong>'da zaten doğrulanmışsa, bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: If your site is already verified in <strong>Bing Webmaster tools</strong>, you can leave this field empty.
tr_TR: Siteniz <strong>Bing Web Yöneticisi Araçları</strong>'nda zaten doğrulanmışsa, bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
tr_TR: Açıklama varsayılan olarak belirgin değildir; Ancak, bazı temalar gösterebilir.
