SEOPress 2.0.2 - en to id_ID translation catalogue (313 entries)

en: Manage
id_ID: Kelola

en: Titles & Metas
id_ID: Judul & Meta

en: XML / HTML Sitemap
id_ID: Sitemap XML / HTML.

en: Social Networks
id_ID: Jaringan Sosial

en: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph and more...
id_ID: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph dan lebih...

en: Track everything about your visitors with Google Analytics
id_ID: Lacak segalanya tentang pengunjung kamu dengan Google Analytics

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: License
id_ID: Licensi

en: Local Business
id_ID: Bisnis Lokal

en: Add Google Local Business data type
id_ID: Tambah tipe data Google Local Business

en: Home
id_ID: Beranda

en: Enable Breadcrumbs for your theme and improve your SEO in SERPs
id_ID: Aktifkan Breadcrumbs untuk tema kamu dan improvisasi SEO kamu pada SERP

en: Track your website performance to improve SEO with Google Page Speed
id_ID: Lacak kemampuan situs web kamu untuk improvisasi SEO dengan Google Page Speed

en: Post excerpt
id_ID: Petikan pos

en: Google News Sitemap
id_ID: Sitemap Google News

en: Post date
id_ID: Tanggal pos

en: Post author
id_ID: Pemilik pos

en: Redirections
id_ID: Pengalihan

en: Category title
id_ID: Judul kategori

en: Category description
id_ID: Deskripsi kategori

en: Tag description
id_ID: Deskripsi tag

en: Term title
id_ID: Judul terma

en: Term description
id_ID: Deskripsi terma

en: Search keywords
id_ID: Keywords pencarian

en: Plural Post Type Archive name
id_ID: Nama arsip pos jamak

en: Tools
id_ID: Alat

en: License
id_ID: Licensi

en: Titles & Metas
id_ID: Judul & Meta

en: XML / HTML Sitemap
id_ID: Sitemap XML / HTML.

en: Send feedback
id_ID: Kirim umpan balik

en: Follow us on Twitter
id_ID: Ikuti kami di Twitter

en: Advanced SEO options for advanced users!
id_ID: Opsi lanjutan SEO untuk pengguna lanjutan!

en: Improve WooCommerce SEO
id_ID: Improvisasi SEO WooCommerce

en: Separate target keywords with commas. Do not use spaces after the commas, unless you want to include them (eg: "my super keyword,another keyword,keyword")
id_ID: Tambahkan tipe data ke konten kamu: artikel, kursus, resep, video, even dan produk

en: Enable Breadcrumbs for your theme and improve your SEO in SERPs
id_ID: Aktifkan Breadcrumbs untuk tema kamu dan improvisasi SEO kamu pada SERP

en: Track your website performance to improve SEO with Google Page Speed
id_ID: Lacak kemampuan situs web kamu untuk improvisasi SEO dengan Google Page Speed

en: Monitor 404, create 301, 302 and 307 redirections
id_ID: Pantau 404, buat pengalihan 301, 302 dan 307

en: Edit your htaccess file.
id_ID: Sunting berkas htaccess kamu.

en: Meta description
id_ID: Deskripsi meta

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Security
id_ID: Keamanan

en: Events
id_ID: Even

en: Custom Dimensions
id_ID: Dimensi Kustom

en: Stats in Dashboard
id_ID: Status di dasbor

en: Post Types
id_ID: Tipe Pos

en: Taxonomies
id_ID: Taksonomi

en: HTML Sitemap
id_ID: Sitemap HTML

en: Your social accounts
id_ID: Akun sosial kamu

en: Single Post Types
id_ID: Tipe Pos Single

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Meta description
id_ID: Deskripsi meta

en: Canonical URL
id_ID: URL Canonical

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
id_ID: Ekspor pengaturan plugin untuk situs ini sebagai berkas .json. Ini memungkinkan kamu untuk mengimpor konfigurasi ke situs  lain dengan mudah.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
id_ID: Impor pengaturan plugin dari berkas .json. Berkas ini bisa didapatkan dengan mengekspor pengaturan pada situs lain menggunakan form diatas.

en: Import
id_ID: Impor

en: Reset All Notices From Notifications Center
id_ID: Reset semua pemberitahuan dari Pusat Pemberitahuan

en: Reset notices
id_ID: Reset pemberitahuan

en: Reset All Settings
id_ID: Reset Semua Pengaturan

en: Reset settings
id_ID: Reset pengaturan

en: Click to disable this feature
id_ID: Klik untuk menonaktifkan fitur ini

en: Click to enable this feature
id_ID: Klik untuk mengaktifkan fitur ini

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: SEO Tools
id_ID: Alat SEO

en: Check websites setup on your server
id_ID: Periksa pengaturan situs web pada server kamu

en: Server IP Address:
id_ID: Alamat IP Server

en: Last scrape:
id_ID: Goresan terakhir

en: Number of websites on your server:
id_ID: Jumlah situs web pada server kamu

en: Get list
id_ID: Dapatkan daftar

en: High impact
id_ID: Dampak tinggi

en: Fix this!
id_ID: Perbaiki ini!

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih

en: Migrate!
id_ID: Migrasi!

en: Your site doesn't use an SSL certificate!
id_ID: Situs kamu tidak menggunakan sertifikat SSL!

en: Low impact
id_ID: Dampak rendah

en: Buy an SSL!
id_ID: Beli SSL!

en: Your site is not visible to Search Engines!
id_ID: Situs kamu tidak terlihat ke Mesin Pencari!

en: Your site title is empty!
id_ID: Judul situs kamu kosong!

en: Your permalinks are not SEO Friendly! Enable pretty permalinks to fix this.
id_ID: Permalink kamu tidak SEO Friendly! Aktifkan permalink cantik untuk memperbaikinya.

en: Medium impact
id_ID: Dampak sedang

en: Break comments into pages is ON!
id_ID: Bagi komentar ke beberapa laman ON!

en: Disable this!
id_ID: Nonaktifkan ini!

en: Display more posts per page on homepage and archives
id_ID: Tampilkan lebih banyak pos per laman pada beranda dan arsip

en: You don't have an XML Sitemap!
id_ID: Kamu tidak punya Sitemap XML!

en: Create your page now!
id_ID: Buat laman kamu sekarang!

en: Add your site to Google. It's free!
id_ID: Tambahkan situs kamu ke Google. Ini gratis!

en: Add your site to Search Console!
id_ID: Tambahkan situs kamu ke Search Console!

en: You have to enter your licence key to get updates and support
id_ID: Kamu harus memasukkan llicence key untuk mendapatkan pembaruhan dan dukungan

en: Remove /category/ in your permalinks
id_ID: Hilangkan /kategori/ di permalink kamu

en: Disable trailing slash for metas
id_ID: Menonaktifkan garis miring untuk meta

en: Enter Google meta value site verification
id_ID: Masukkan nilai meta verifikasi situs Google.

en: Google site verification
id_ID: Verifikasi situs Google

en: Enter Bing meta value site verification
id_ID: Masukkan nilai meta verifikasi situs Bing

en: Bing site verification
id_ID: Verifikasi situs Bing

en: Enter Pinterest meta value site verification
id_ID: Masukkan nilai meta verifikasi situs Pinterest

en: Pinterest site verification
id_ID: Verifikasi situs Pinterest

en: Yandex site verification
id_ID: Verifikasi situs Yandex

en: Enter Yandex meta value site verification
id_ID: Masukkan nilai meta verifikasi situs Yandex

en: High priority (top)
id_ID: Prioritas tinggi (atas)

en: Normal priority (default)
id_ID: Prioritas normal (default)

en: Low priority
id_ID: Prioritas rendah

en: Add title column
id_ID: Kolom tambah judul

en: Add meta description column
id_ID: Kolom tambah deskripsi meta

en: Display noindex status
id_ID: Tampilkan status noindex

en: Display nofollow status
id_ID: Tampilkan status nofollow

en: Display total number of words in content
id_ID: Tampilkan jumlah total kata di konten

en: Display Page Speed column to check performances
id_ID: Tampilkan kolom Page Speed untuk memeriksa kemampuan

en: Enter your Tracking ID (UA-XXXX-XX)
id_ID: Masukkan ID Pelacakan kamu (UA-XXXX-XX)

en: Enter your tracking ID
id_ID: Masukkan ID pelacakan kamu

en: Find your tracking ID
id_ID: Temukan ID pelacakan kamu

en: Search engines love fresh content. Regularly update your articles without having to rewrite your content entirely and give them a boost in search rankings. SEOPress takes care of the technical part.
id_ID: Audien pemasaran ulang adalah daftar kukis atau ID periklanan mobile yang merepresentasikan grup pengguna kamu inginkan untuk dipikat ulang karena sepertinya mereka menghasilkan.

en: Enable IP Anonymization
id_ID: Aktifkan Anomisasi IP

en: Words counter is not a direct ranking factor. But, your content must be as qualitative as possible, with relevant and unique information. To fulfill these conditions, your article requires a minimum of paragraphs, so words.
id_ID: Ketika pelanggan Analytic meminta anonimasi alamat IP, Analytics menganonimasikan alamatnya secara tekhnik seawal mungkin dari pengumpulan jaringan.

en: Enhanced Link Attribution
id_ID: Atribusi Link Lanjutan

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
id_ID: Atribusi Tautan Lanjutan mengimprovisasi akurasi dari laporan In-Page Analytic kamu dengan pembedaan otomatis antara banyak tautan ke URL yang sama pada laman single dengan menggunakan ID  elemen tautan.

en: Enable cross-domain tracking
id_ID: Aktifkan pelacakan lintas domain

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
id_ID: Pelacakan lintas domain membuat Analytics mungkin melihat sesi pada dua situs berhubungan (seperti pada situs komersial dan situs keranjang belanja terpisah) sebagai sesi single. Ini kadang-kadang dipanggil penautan situs.

en: Cross domains
id_ID: Lintas domain

en: Enable download tracking
id_ID: Aktifkan pelacakan unduh

en: Separate each file type extensions with a pipe "|"
id_ID: Pisahkan setiap tipe ekstensi berkas dengan pipa "|'

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Enable HTML Sitemap
id_ID: Aktifkan Sitemap HTML

en: eg: 2, 28, 68
id_ID: mis: 2, 28, 68

en: Enter a post, page or custom post type ID(s) to display the sitemap
id_ID: Masukkan pos, laman atau ID tipe pos kustom untuk menampilkan sitemap

en: Person
id_ID: Perorangan

en: Select your logo
id_ID: Pilih logo kamu

en: eg: +33123456789 (internationalized version required)
id_ID: mis: +33123456789 (diharuskan versi internasional)

en: Customer support
id_ID: Dukungan pelanggan

en: Billing support
id_ID: Dukungan tagihan

en: Credit card support
id_ID: Dukungan kartu kredit

en: Baggage tracking
id_ID: Pelacakan bagasi

en: Facebook Page URL
id_ID: URL Facebook Page

en: Pinterest URL
id_ID: URL Pinterest

en: Instagram URL
id_ID: URL Instagram

en: YouTube URL
id_ID: URL YouTube

en: Default Twitter Image
id_ID: Gambar Twitter default

en: Large
id_ID: Lebar

en: My awesome website
id_ID: Situs webku yang mengagumkan

en: Site title
id_ID: Judul situs

en: This is a cool website about Wookiees
id_ID: Ini adalah situs web keren tentang Wookiees

en: Meta description template
id_ID: Template deskripsi meta

en: Post Title
id_ID: Judul pos

en: Site Title
id_ID: Judul Situs

en: A meta description tag should generally inform and interest users with a short, relevant summary of what a particular page is about. <br>They are like a pitch that convince the user that the page is exactly what they're looking for. <br>There's no limit on how long a meta description can be, but the search result snippets are truncated as needed, typically to fit the device width.
id_ID: Jangan menampilkan deskripsi di hasil pencarian Google untuk semua laman.

en: Tag Title
id_ID: Judul tag

en: Post Type Archive Name
id_ID: Nama Arsip Tipe Post

en: Author archives
id_ID: Arsip pemilik

en: Date archives
id_ID: Arsip tanggal

en: Search archives
id_ID: Arsip pencarian

en: Search Keywords
id_ID: Keywords pencarian

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "nosnippet".
id_ID: Jangan tampilkan semua laman situs ini di hasil pencarian Google dan jangan tampilkan tautan  "Tertembolok" di hasil pencarian.

en: Canonical URL
id_ID: URL Canonical

en: Do not follow links for all pages.
id_ID: Jangan ikuti tautan untuk semua laman

en: Set the category that gets used in the %category% permalink if you have multiple categories.
id_ID: Jangan gunakan metadata proyek Open Directory untuk judul atau petikan untuk semua laman.

en: <span class="label">Did you know?</span> LinkedIn, Instagram and Pinterest use the same social metadata as Facebook. Twitter does the same if no Twitter cards tags are defined below.
id_ID: Jangan menampilkan deskripsi di hasil pencarian Google untuk semua laman.

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
id_ID: Tambahkan rel tautan selanjutnya/sebelumnya di head laman arsip perhalaman

en: Select your default thumbnail
id_ID: Pilih thumbnail default kamu

en: Upload an Image
id_ID: Unggah gambar

en: Templates variables
id_ID: Variabel template

en: Title
id_ID: Judul

en: Enter your title
id_ID: Masukkan judul kamu

en: Enter your meta description
id_ID: Masukkan deskripsi meta kamu

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih

en: Do you want to migrate all your metadata to SEOPress? Do not use multiple SEO plugins at once to avoid conflicts!
id_ID: Jangan menampilkan deskripsi di hasil pencarian Google untuk semua laman.

en: Default value:
id_ID: Nilai default

en: Facebook Title
id_ID: Judul Facebook

en: Facebook description
id_ID: Deskripsi Facebook

en: Enter your Facebook description
id_ID: Masukkan deskripsi Facebook kamu

en: Facebook Thumbnail
id_ID: Thumbnail Facebook

en: Your permalinks are not SEO Friendly! Enable pretty permalinks to fix this.
id_ID: Permalink kamu tidak SEO Friendly! Aktifkan permalink cantik untuk memperbaikinya.

en: Twitter Title
id_ID: Judul Twitter

en: Twitter description
id_ID: Deskripsi Twitter

en: Enter your Twitter description
id_ID: Masukkan deskripsi Twitter kamu

en: Twitter Thumbnail
id_ID: Thumbnail Twitter

en: You don't have an XML Sitemap!
id_ID: Kamu tidak punya Sitemap XML!

en: Enable redirection?
id_ID: Aktifkan pengalihan?

en: 301 Moved Permanently
id_ID: 301 Pindah Tetap

en: You have to enter your licence key to get updates and support
id_ID: Kamu harus memasukkan llicence key untuk mendapatkan pembaruhan dan dukungan

en: Test your URL
id_ID: Coba URL kamu

en: Exclude this post from Google News Sitemap?
id_ID: Kecualikan pos ini dari Sitemap Google News?

en: Import posts and terms metadata from Yoast
id_ID: Impor pos dan terma metadata dari Yoast

en: By clicking Migrate, we'll import:
id_ID: Dengan mengklik Migrasi, kami akan impor:

en: Title tags
id_ID: Tag judul

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
id_ID: Tag Facebook Open Graph (judul, deskripsi dan thumbnail gambar)

en: Twitter tags (title, description and image thumbnail)
id_ID: Tag Twitter (judul, deskripsi dan thumbnail gambar)

en: Meta Robots (noindex, nofollow...)
id_ID: Meta Robots (noindex, nogollow..)

en: Migrate now
id_ID: Migrasi sekarang

en: Site title
id_ID: Judul situs

en: Person or organization
id_ID: Perorangan atau Organisasi

en: Person
id_ID: Perorangan

en: Organization
id_ID: Organisasi

en: Twitter Username
id_ID: Nama pengguna Twitter

en: Pinterest URL
id_ID: URL Pinterest

en: Instagram URL
id_ID: URL Instagram

en: YouTube URL
id_ID: URL YouTube

en: LinkedIn URL
id_ID: URL LinkedIn

en: MySpace URL
id_ID: URL MySpace

en: Soundcloud URL
id_ID: URL Soundcloud

en: Tumblr URL
id_ID: URL Tumblr

en: eg: https://your-site.tumblr.com
id_ID: mis: https://your-site.tumblr.com

en: Remove /category/ in your permalinks
id_ID: Hilangkan /kategori/ di permalink kamu

en: Remove /category/ in URL
id_ID: Hilangkan /kategori/ pada URL

en: 404 - Page not found
id_ID: 404 - Laman tidak ketemu

en: Show Title tag column in post types
id_ID: Tampilkan kolom tag Judul di tipe pos

en: Show Meta description column in post types
id_ID: Tampilkan kolom deskripsi Meta di tipe pos

en: Show noindex column in post types
id_ID: Tampilkan kolom noindex di tipe pos

en: Post date
id_ID: Tanggal pos

en: Post author
id_ID: Pemilik pos

en: Enable downloads tracking (eg: PDF, XLSX, DOCX...)
id_ID: Aktifkan pelacakan unduh (mis: PDF, XLSX, DOCX...)

en: Track Authors
id_ID: Lacak Pemilik

en: Track Categories
id_ID: Lacak Kategori

en: Redirect attachment pages to post parent
id_ID: Pengalihan laman lampiran ke induk pos

en: Enable XML Image Sitemaps
id_ID: Aktifkan Sitemap XML Gambar

en: Check to INCLUDE Post Types
id_ID: Cek untuk MENGIKUTKAN tipe pos

en: Twitter Username
id_ID: Nama pengguna Twitter

en: Click to disable this feature
id_ID: Klik untuk menonaktifkan fitur ini

en: Click to enable this feature
id_ID: Klik untuk mengaktifkan fitur ini

en: Home
id_ID: Beranda

en: Single Post Types
id_ID: Tipe Pos Single

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Taxonomies
id_ID: Taksonomi

en: General
id_ID: Umum

en: Post Types
id_ID: Tipe Pos

en: HTML Sitemap
id_ID: Sitemap HTML

en: Tracking
id_ID: Pelacakan

en: Events
id_ID: Even

en: Custom Dimensions
id_ID: Dimensi Kustom

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
id_ID: Ekspor pengaturan plugin untuk situs ini sebagai berkas .json. Ini memungkinkan kamu untuk mengimpor konfigurasi ke situs  lain dengan mudah.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
id_ID: Impor pengaturan plugin dari berkas .json. Berkas ini bisa didapatkan dengan mengekspor pengaturan pada situs lain menggunakan form diatas.

en: Import
id_ID: Impor

en: Import your own redirections from a .json file generated by the Redirections plugin (make sure to select <strong>"WordPress redirects"</strong> when you export your file). Note that we do not support certain options, like regex. To avoid conflicts, make sure there are no duplicates between your file and existing redirects.
id_ID: Kamu harus memasukkan llicence key untuk mendapatkan pembaruhan dan dukungan

en: Follow us on Twitter
id_ID: Ikuti kami di Twitter

en: Reset All Notices From Notifications Center
id_ID: Reset semua pemberitahuan dari Pusat Pemberitahuan

en: <strong>WARNING:</strong> Delete all options related to SEOPress in your database AND set settings to their default values.
id_ID: <strong>PERINGATAN</strong> Hapus semua opsi terhubung ke SEOPress di database kamu DAN atur pengaturan ke nilai default mereka.

en: Reset settings
id_ID: Reset pengaturan

en: Enable noindex
id_ID: Aktifkan noindex

en: Enable XML Sitemap
id_ID: Aktifkan Sitemap XML

en: Enable nofollow
id_ID: Aktifkan nofollow

en: Enable HTML Sitemap
id_ID: Aktifkan Sitemap HTML

en: Title tag
id_ID: Tag judul

en: Enter a post, page or custom post type ID(s) to display the sitemap
id_ID: Masukkan pos, laman atau ID tipe pos kustom untuk menampilkan sitemap

en: Facebook Page URL
id_ID: URL Facebook Page

en: Enable Open Graph Data
id_ID: Aktifkan Open Graph Data

en: Select a default image
id_ID: Pilih gambar default

en: Facebook Admin ID
id_ID: ID Facebook Admin

en: Facebook App ID
id_ID: ID Facebook App

en: Enable Twitter Card
id_ID: Aktifkan Twitter Card

en: Default Twitter Image
id_ID: Gambar Twitter default

en: Please upload a file to import
id_ID: Tolong unggah berkas ke impor

en: Please upload a valid .csv file
id_ID: Tolong unggah berkas valid .csv

en: Enter your tracking ID
id_ID: Masukkan ID pelacakan kamu

en: Enable IP Anonymization
id_ID: Aktifkan Anomisasi IP

en: Enhanced Link Attribution
id_ID: Atribusi Link Lanjutan

en: Enable cross-domain tracking
id_ID: Aktifkan pelacakan lintas domain

en: Cross domains
id_ID: Lintas domain

en: Enable downloads tracking (eg: PDF, XLSX, DOCX...)
id_ID: Aktifkan pelacakan unduh (mis: PDF, XLSX, DOCX...)

en: Track Authors
id_ID: Lacak Pemilik

en: Track Categories
id_ID: Lacak Kategori

en: Track Tags
id_ID: Lacak Tag

en: Track Post Types
id_ID: Lacak Tipe Pos

en: Track Logged In Users
id_ID: Lacak pengguna masuk

en: Redirect attachment pages to post parent
id_ID: Pengalihan laman lampiran ke induk pos

en: Disable trailing slash for metas
id_ID: Menonaktifkan garis miring untuk meta

en: Google site verification
id_ID: Verifikasi situs Google

en: Bing site verification
id_ID: Verifikasi situs Bing

en: Pinterest site verification
id_ID: Verifikasi situs Pinterest

en: Yandex site verification
id_ID: Verifikasi situs Yandex

en: To view your sitemap, enable permalinks (not default one), and save settings to flush them.
id_ID: Untuk meninjau sitemap kamu, aktifkan permalink (bukan default), dan simpan pengaturan untuk menyiramnya.

en: More tags
id_ID: Lebih banyak tag

en: Title template
id_ID: Template judul

en: Meta description template
id_ID: Template deskripsi meta

en: Author archives
id_ID: Arsip pemilik

en: Disable author archives
id_ID: Nonaktifkan arsip pemilik

en: Date archives
id_ID: Arsip tanggal

en: GO PRO!
id_ID: AYO PRO!

en: Meta Desc.
id_ID: Desk. meta.

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
id_ID: Jangan tampilkan semua laman situs ini di hasil pencarian Google dan jangan tampilkan tautan  "Tertembolok" di hasil pencarian.

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for all pages.
id_ID: Jangan gunakan metadata proyek Open Directory untuk judul atau petikan untuk semua laman.

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
id_ID: Jangan menampilkan deskripsi di hasil pencarian Google untuk semua laman.

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
id_ID: Tambahkan rel tautan selanjutnya/sebelumnya di head laman arsip perhalaman

en: 404 - Page not found
id_ID: 404 - Laman tidak ketemu

en: Include
id_ID: Sertakan

en: None
id_ID: Tidak ada

en: A remarketing audience is a list of cookies or mobile-advertising IDs that represents a group of users you want to re-engage because of their likelihood to convert.
id_ID: Audien pemasaran ulang adalah daftar kukis atau ID periklanan mobile yang merepresentasikan grup pengguna kamu inginkan untuk dipikat ulang karena sepertinya mereka menghasilkan.

en: When a customer of Analytics requests IP address anonymization, Analytics anonymizes the address as soon as technically feasible at the earliest possible stage of the collection network.
id_ID: Ketika pelanggan Analytic meminta anonimasi alamat IP, Analytics menganonimasikan alamatnya secara tekhnik seawal mungkin dari pengumpulan jaringan.

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
id_ID: Atribusi Tautan Lanjutan mengimprovisasi akurasi dari laporan In-Page Analytic kamu dengan pembedaan otomatis antara banyak tautan ke URL yang sama pada laman single dengan menggunakan ID  elemen tautan.

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
id_ID: Pelacakan lintas domain membuat Analytics mungkin melihat sesi pada dua situs berhubungan (seperti pada situs komersial dan situs keranjang belanja terpisah) sebagai sesi single. Ini kadang-kadang dipanggil penautan situs.

en: Enable download tracking
id_ID: Aktifkan pelacakan unduh

en: Separate each file type extensions with a pipe "|"
id_ID: Pisahkan setiap tipe ekstensi berkas dengan pipa "|'

en: Custom Dimension #1
id_ID: Dimensi Kustom #1

en: Custom Dimension #2
id_ID: Dimensi Kustom #2

en: Custom Dimension #3
id_ID: Dimensi Kustom #3

en: Custom Dimension #4
id_ID: Dimensi Kustom #4

en: Custom Dimension #5
id_ID: Dimensi Kustom #5

en: Custom Dimension #6
id_ID: Dimensi Kustom #6

en: Custom Dimension #7
id_ID: Dimensi Kustom #7

en: Custom Dimension #8
id_ID: Dimensi Kustom #8

en: Custom Dimension #9
id_ID: Dimensi Kustom #9

en: Custom Dimension #10
id_ID: Dimensi Kustom #10

en: Custom Dimension #11
id_ID: Dimensi Kustom #11

en: Custom Dimension #12
id_ID: Dimensi Kustom #12

en: Custom Dimension #13
id_ID: Dimensi Kustom #13

en: Custom Dimension #14
id_ID: Dimensi Kustom #14

en: Custom Dimension #15
id_ID: Dimensi Kustom #15

en: Custom Dimension #16
id_ID: Dimensi Kustom #16

en: Custom Dimension #17
id_ID: Dimensi Kustom #17

en: Custom Dimension #18
id_ID: Dimensi Kustom #18

en: Custom Dimension #19
id_ID: Dimensi Kustom #19

en: Custom Dimension #20
id_ID: Dimensi Kustom #20

en: You must check this box if the structure of your permalinks DOES NOT contain a slash at the end (eg: /%postname%)
id_ID: Kamu harus cek boks ini jika struktur permalink kamu tidak mengandung garis miring di akhir (mis:  /%postname%)
