SEOPress - en to da_DK translation catalogue (483 entries)

en: Manage
da_DK: Administrer

en: Read our guide
da_DK: Læs vores guide

en: XML / Image / Video / HTML Sitemap
da_DK: XML / Billede / Video / HTML Sitemap

en: Titles & Metas
da_DK: Titler & Metaer

en: XML / HTML Sitemap
da_DK: XML/HTML sitemap

en: Social Networks
da_DK: Sociale netværk

en: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph and more...
da_DK: Open Graph, Twitter-kort, Google Knowledge Graph og mere...

en: Guide to enable Google Knowledge Graph - new window
da_DK: Vejledning til aktivering af Google Knowledge Graph – nyt vindue

en: Track everything about your visitors with Google Analytics
da_DK: Spor alt om dine besøgende med Google Analytics

en: Guide to getting started with Google Analytics - new window
da_DK: Vejledning til Kom godt i gang med Google Analytics-nyt vindue

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Easy Digital Downloads
da_DK: Nem Digital Downloads

en: Local Business
da_DK: Lokal Virksomhed

en: Broken Links
da_DK: Brudte link

en: Home
da_DK: Forside

en: Site Title
da_DK: Side Titel

en: Post excerpt
da_DK: Indlægsuddrag

en: Post date
da_DK: Indlægsdato

en: Guide to edit your robots.txt file - new window
da_DK: Guide til redigering af din robots.txt-fil-nyt vindue

en: Post category
da_DK: Indlæg kategori

en: Category title
da_DK: Kategori titel

en: Redirections
da_DK: Viderestillinger

en: Tag title
da_DK: Tag titel

en: Tag description
da_DK: Tag beskrivelse

en: Term title
da_DK: Term titel

en: Search keywords
da_DK: Søg blandt søgeord

en: Current number page
da_DK: Aktuel sidenummer

en: Plural Post Type Archive name
da_DK: Flertal Artikel Arkiv navn

en: Archive title
da_DK: Arkivtitel

en: Month Archive title
da_DK: Måned Arkiv titel

en: Year Archive title
da_DK: År Arkiv titel

en: URL Rewriting
da_DK: URL Rewrite

en: Custom term taxonomy from post, page or post type
da_DK: Brugerdefineret term taksonomi fra indlæg, side eller posttype

en: Single product tag
da_DK: Enkelt produkt tag

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Current day
da_DK: Denne dag

en: License
da_DK: Licens

en: Current time
da_DK: Aktuelle tid

en: Titles & Metas
da_DK: Titler & Metaer

en: XML / HTML Sitemap
da_DK: XML/HTML sitemap

en: XML / Image / Video / HTML Sitemap
da_DK: XML / Billede / Video / HTML Sitemap

en: Manage your XML / Image / Video / HTML Sitemap
da_DK: Administrer din XML/billede/video/HTML sitemap

en: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph and more...
da_DK: Open Graph, Twitter-kort, Google Knowledge Graph og mere...

en: Advanced SEO options for advanced users!
da_DK: Avancerede SEO muligheder for avancerede brugere!

en: Follow us on Twitter
da_DK: Følg os på Twitter

en: Improve WooCommerce SEO
da_DK: Forbedre WooCommerce SEO

en: Easy Digital Downloads
da_DK: Nem Digital Downloads

en: Improve Easy Digital Downloads SEO
da_DK: Forbedre Easy digital downloads SEO

en: Local Business
da_DK: Lokal Virksomhed

en: Add Google Local Business data type
da_DK: Tilføj Googles Local Business type

en: Enter a few keywords for analysis to help you write optimized content.
da_DK: Indtast et par søgeord til analyse for at hjælpe dig med at skrive optimeret indhold.

en: Structured Data Types
da_DK: Strukturerede Data Typer

en: Enable Breadcrumbs for your theme and improve your SEO in SERPs
da_DK: Aktiver Breadcrumbs til dit tema og forbedre din SEO i SERPs

en: Track your website performance to improve SEO with Google Page Speed
da_DK: Spor din hjemmesides ydeevne for at forbedre SEO med Google Page Speed

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
da_DK: Indtast et søgeord eller en sætning for at finde top 10 Google-forslag med det samme. Dette er nyttigt, hvis du ønsker at arbejde med long tail metoden.

en: Monitor 404, create 301, 302 and 307 redirections
da_DK: Monitorer 404, opret 301, 302 og 307 redirections

en: URL Rewriting
da_DK: URL Rewrite

en: Customize your permalinks.
da_DK: Tilpas dine permalinks.

en: Edit your htaccess file.
da_DK: Rediger din htaccess fil.

en: Configure default WordPress RSS.
da_DK: Konfigurer standard WordPress RSS.

en: Meta description
da_DK: Meta Beskrivelse

en: Tracking
da_DK: Statistik

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Custom Dimensions
da_DK: Brugerdefinerede dimensioner

en: Stats in Dashboard
da_DK: Status i Dashboard

en: Post Types
da_DK: Indholdstyper

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomi

en: HTML Sitemap
da_DK: HTML sitemap

en: Knowledge Graph
da_DK: Videns Graf

en: Your social accounts
da_DK: Dine sociale konti

en: Twitter (Twitter card)
da_DK: Twitter (Twitter-kort)

en: Single Post Types
da_DK: Enkelt Arkivindlæg

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Meta title
da_DK: Meta Titel

en: Meta description
da_DK: Meta Beskrivelse

en: Your content is composed of more than 300 words, which is the minimum for a post.
da_DK: Dit indhold består af mere end 300 ord, hvilket er minimum for et opslag.

en: Export
da_DK: Eksport

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
da_DK: Importer plugin-indstillingerne fra en .JSON fil. Denne fil kan hentes ved at eksportere indstillingerne på et andet websted ved hjælp af ovenstående formular.

en: Import
da_DK: Importer

en: Import completed!
da_DK: Import gennemført!

en: Reset All Notices From Notifications Center
da_DK: Nulstil alle meddelelser fra Notifikations Center

en: No custom title is set for this post. If the global meta title suits you, you can ignore this recommendation.
da_DK: Ved at klikke på Nulstil meddelelser vil alle meddelelser i notifikations center blive indstillet til deres oprindelige status.

en: Reset notices
da_DK: Nulstil meddelelser

en: Reset All Settings
da_DK: Nulstil alle indstillinger

en: Reset settings
da_DK: Nulstil indstillinger

en: Click to disable this feature
da_DK: Klik for at deaktivere denne funktion

en: Click to enable this feature
da_DK: Klik her for at aktivere denne funktion

en: No scrape.
da_DK: Ingen scrape.

en: No domain found.
da_DK: Intet domæne fundet.

en: Server IP Address:
da_DK: Server IP-adresse:

en: Last scrape:
da_DK: Sidste scrape:

en: Number of websites on your server:
da_DK: Antal websteder på din server:

en: Get list
da_DK: Hent liste

en: nofollow is on! Search engines can't follow your links on this page.
da_DK: nofollow er slået til! Søgemaskiner kan ikke følge dine links på denne side.

en: nosnippet is on! Search engines will not display a snippet of this page in search results.
da_DK: nosnippet er slået til! Søgemaskiner vil ikke vise et uddrag af denne side i søgeresultaterne.

en: nosnippet is off. Search engines will display a snippet of this page in search results.
da_DK: nosnippet er slået fra. Søgemaskiner vil vise et uddrag af denne side i søgeresultaterne.

en: noimageindex is on! Google will not index your images on this page (but if someone makes a direct link to one of your image in this page, it will be indexed).
da_DK: noimageindex er tændt! Google vil ikke indeksere dine billeder på denne side (men hvis nogen laver et direkte link til et af dit billede på denne side, vil det blive indekseret).

en: noimageindex is off. Google will index the images on this page.
da_DK: noimageindex er deaktiveret. Google vil indeksere billederne på denne side.

en: Your theme doesn't use <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>
da_DK: Dit tema bruger ikke <strong>add_theme_support ('title-tag');</strong>

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
da_DK: Vi kunne ikke finde noget billede i dit indhold. Indhold med medier er et plus for din SEO.

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: We found %d links with nofollow attribute in your page. Do not overuse nofollow attribute in links. Below, the list:
da_DK: Vi fandt %d links med nofollow-attribut på din side. Brug ikke nofollow-attribut i links for meget. Nedenfor, listen:

en: This page doesn't have any nofollow links.
da_DK: Denne side har ingen nofollow-links.

en: Migrate!
da_DK: Migrer!

en: Your site doesn't use an SSL certificate!
da_DK: Dit websted bruger ikke et SSL-certifikat!

en: Low impact
da_DK: Lav indvirkning

en: Buy an SSL!
da_DK: Køb en SSL!

en: This is your <strong>Shop page</strong>. Go to <strong>SEO > Titles & Metas > Archives > Products</strong>
da_DK: Dette er din <strong> Shop side </strong>. Gå til <strong> SEO > titler & Metaer > Arkiv > produkter </strong>

en: to edit your title and meta description
da_DK: Rediger din titel og meta beskrivelse

en: Your site is not visible to Search Engines!
da_DK: Dit websted er ikke synlig for søgemaskiner!

en: Your site title is empty!
da_DK: Din sides titel er tom!

en: Post Title
da_DK: Indlæg-Titel

en: Site Title
da_DK: Side Titel

en: You like SEOPress? Please help us by rating us 5 stars!
da_DK: Kan du lide SEOPress? Hjælp os med ved at give os 5 stjerner!

en: Post Excerpt
da_DK: Indlægs uddrag

en: Rate us!
da_DK: Bedøm os!

en: This is what your page will look like in Google search results. You have to publish your post to get the Google Snippet Preview.
da_DK: Dette er sådan din side vil se ud i Googles søgeresultater. Du skal offentliggøre dit indlæg for at få Google Snippet Preview.

en: Do you have a Google My Business page? It's free!
da_DK: Har du en Google My Business-side? Det er gratis!

en: Add TINYMCE editor to term description
da_DK: Tilføj TINYMCE editor til term beskrivelse

en: Remove /category/ in your permalinks
da_DK: Fjern /category/i dine permalinks

en: Disable trailing slash for metas
da_DK: Deaktiver "trailing slash" for Metas

en: Canonical URL
da_DK: Kanonisk URL

en: Default value:
da_DK: Standardsprog ved opstart

en: Remove WordPress shortlink meta tag in source code (eg:
da_DK: Fjern WordPress shortlink meta-tag i kildekoden (f. eks:

en: Enter a custom value, useful if your title is too long
da_DK: Indtast en brugerdefineret værdi, som er nyttig, hvis din titel er for lang

en: Enter Google meta value site verification
da_DK: Indtast Google meta værdi side verificering

en: Google site verification
da_DK: Bekræftelse af Googles websted

en: If your site is already verified in <strong>Google Search Console</strong>, you can leave this field empty.
da_DK: Hvis dit websted allerede er bekræftet i <strong>Google Search Console</strong>, kan du lade dette felt være tomt.

en: Enter Bing meta value site verification
da_DK: Angiv Bing-meta værdi side verificering

en: Select your default thumbnail
da_DK: Vælg standard fremhævet billede

en: Upload an Image
da_DK: Upload et billed

en: Enter Yandex meta value site verification
da_DK: Indtast Yandex meta værdi side verifikation

en: Normal priority (default)
da_DK: Normal prioritet (standard)

en: Add title column
da_DK: Tilføj titel kolonne

en: Add meta description column
da_DK: Tilføj kolonnen meta beskrivelse

en: Add redirection enable column
da_DK: Tilføj omdirigering aktiver kolonne

en: Add redirection URL column
da_DK: Tilføj URL-kolonne til omdirigering

en: Add canonical URL column
da_DK: Tilføj canonical URL-kolonne

en: Add target keyword column
da_DK: Tilføj target keyword kolonne

en: Display noindex status
da_DK: Vis status som noindex-indeks

en: Display nofollow status
da_DK: Vis nofollow-status

en: Display total number of words in content
da_DK: Vis samlet antal ord i indhold

en: Display Page Speed column to check performances
da_DK: Vis side hastigheds kolonne for at kontrollere ydeevne

en: Minimum size: 144x144px (300x157px with large card enabled), ideal ratio 1:1 (2:1 with large card), 5Mb max.
da_DK: Mindste størrelse: 144x144px (300x157px med stort kort aktiveret), ideel ratio 1:1 (2:1 med stort kort), 5MB max.

en: Minimun size for Twitter is <strong>144x144px</strong>. Please choose another image.
da_DK: Hook til filtrering af strukturerede datatyper metaboxe opkald af artikeltype-nyt vindue

en: Enable Google Analytics tracking (Global Site Tag: gtag.js)
da_DK: Aktivér Google Analytics-sporing (global site tag: gtag.js)

en: Enter your Tracking ID (UA-XXXX-XX)
da_DK: Indtast dit sporings-id (UA-XXXX-XX)

en: Enter your tracking ID
da_DK: Indtast dit sporings-id

en: Find your tracking ID
da_DK: Find dit sporings-id

en: Request user's consent for analytics tracking (required by GDPR)
da_DK: Anmod om brugerens samtykke til Analytics-sporing (påkrævet af GDPR)

en: Hook to add custom tracking code with user consent - new window
da_DK: Hook for at tilføje brugerdefineret sporingskode med brugersamtykke-nyt vindue

en: If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
da_DK: Hvis dit indlæg er sat til noindex, bliver det automatisk udelukket fra sitemap.

en: Enter your message (HTML allowed)
da_DK: Indtast din besked (HTML-tilladt)

en: This message will only appear if request user's consent is enabled.
da_DK: Denne meddelelse vises kun, hvis Anmod om brugerens samtykke er aktiveret.

en: NOT an external video (eg: video hosting on YouTube, Vimeo, Wistia...)? Check this if your video is hosting on this server.
da_DK: IKKE en ekstern video (fx: video hosting på YouTube, Vimeo, Wistia ...)? Tjek dette hvis din video er hostet på denne server.

en: Accept
da_DK: Accepter

en: Change the button value
da_DK: Ændre knap værdien

en: 2048 characters max.; default: meta description. If not available, use the beginning of the post content.
da_DK: 2048 tegn max .; standard: meta beskrivelse. Hvis ikke tilgængelig, brug starten af indlægsndholdet.

en: Minimum size: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG or GIF formats. Default: your post featured image.
da_DK: Minimumstørrelse: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG eller GIF formater. Standard: dit indlægs udvalgte billede.

en: The duration of the video in seconds. Value must be between 0 and 28800 (8 hours).
da_DK: Videoens varighed i sekunder. Værdien skal være mellem 0 og 28800 (8 timer).

en: 32 tags max., separate tags with commas. Default: target keywords + post tags if available.
da_DK: 32 Tags max., separate Tags med kommaer. Standard: Target keywords + indlæg Tags hvis de findes.

en: 256 characters max., usually a video will belong to a single category, separate categories with commas. Default: first post category if available.
da_DK: 256 karakterer max., normalt en video vil tilhøre en enkelt kategori, separate kategorier med kommaer. Standard: første indlægs kategori hvis tilgængelig.

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.
da_DK: Videoen vil kun være tilgængelig for brugere med beskyttet søgning slået fra.

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Your permalinks are not SEO Friendly! Enable pretty permalinks to fix this.
da_DK: Dine permalinks er ikke SEO Venlige! Aktivér “pretty permalinks” for at rette op på dette.

en: Why is this important? Showing only the summary of each article significantly reduces the theft of your content by third party sites. Not to mention, the increase in your traffic, your advertising revenue, conversions...
da_DK: En remarketing målgruppe er en liste over cookies eller mobil-reklame-id'er, der repræsenterer en gruppe af brugere, du ønsker at re-engagere på baggrund af deres sandsynligheden for at konvertere.

en: Medium impact
da_DK: Medium effekt

en: You like SEOPress? Please help us by rating us 5 stars!
da_DK: Kan du lide SEOPress? Hjælp os med ved at give os 5 stjerner!

en: Support the development and improvement of the plugin by taking 15 seconds of your time to leave us a user review on the official WordPress plugins repository. Thank you!
da_DK: Når en kunde i Analytics anmoder om anonymisering af IP-adresser, anonymiserer Analytics adressen, så snart det er teknisk muligt, på det tidligst mulige stadie af indsamlingsnetværket.

en: Rate us!
da_DK: Bedøm os!

en: Break comments into pages is ON!
da_DK: Bryd kommentarer til sider er slået til!

en: Enabling this option will create duplicate content for each article beyond x comments. This can have a disastrous effect by creating a large number of poor quality pages, and slowing the Google bot unnecessarily, so your ranking in search results.
da_DK: Udvidet link tilskrivning forbedrer nøjagtigheden af din in-Page Analytics-rapport ved automatisk at skelne mellem flere links til den samme webadresse på en enkelt side ved hjælp af link element-id'er.

en: Enable cross-domain tracking
da_DK: Aktivér sporing på tværs af domæner

en: To reduce the number pages search engines have to crawl to find all your articles, it is recommended displaying more posts per page. This should not be a problem for your users. Using mobile, we prefer to scroll down rather than clicking on next page links. If you can do it, try adding an infinite scroll to your post listings.
da_DK: Sporing på tværs af domæner gør det muligt for Analytics at se sessioner på to relaterede websteder (f. eks. et e-handelswebsted og et separat shoppingcart side) som en enkelt session. Dette kaldes undertiden websteds sammenkædning.

en: Enable external links tracking
da_DK: Aktivér sporing af eksterne links

en: Track downloads' clicks
da_DK: Spor downloads ' Klik

en: Enable affiliate/outbound tracking
da_DK: Aktivér sporing af affiliate/udgående

en: Separate each keyword with a pipe "|"
da_DK: Adskil hvert søgeord med en pipe "|"

en: Check websites setup on your server
da_DK: Kontroller websitesopsætning på din server

en: Dareboost: Test, analyze and optimize your website
da_DK: Dareboost: Test, analyser og optimer dit website

en: Google Campaign URL Builder tool
da_DK: Google kampagne URL Builder værktøj

en: Redirect attachment pages to post parent (or homepage if none)
da_DK: Omdiriger vedhæftede sider til forælder indlæg (eller hjemmeside, hvis ingen)

en: WP Meta SEO
da_DK: Aktiver billed sitemaps (standardbilleder, billedgallerier, udvalgte billede, WooCommerce produktbilleder)

en: Import posts and terms metadata from Yoast
da_DK: Importer indlæg og terms metadata fra yoast

en: By clicking Migrate, we'll import:
da_DK: Ved at klikke på Migrer, så importerer vi:

en: Title tags
da_DK: Titel Tags

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
da_DK: Facebook Open Graph Tags (titel, beskrivelse og billede thumbnail)

en: Twitter tags (title, description and image thumbnail)
da_DK: Twitter Tags (titel, beskrivelse og billede thumbnail)

en: Meta Robots (noindex, nofollow...)
da_DK: Meta Robots (noindex, nofollow ...)

en: Focus keywords
da_DK: Fokus keywords

en: Migrate now
da_DK: Migrer nu

en: Redirect URL
da_DK: Omdirigére URL

en: Disable date after each post, page, post type?
da_DK: Deaktiver dato efter hver artikel, side, artikeltype?

en: Site title
da_DK: Sidens navn

en: Person or organization
da_DK: Person eller organisation

en: Organization
da_DK: Organisation

en: Your name/organization
da_DK: Dit navn/organisation

en: Your photo/organization logo
da_DK: Dit foto/organisations logo

en: Twitter Username
da_DK: Twitter-brugernavn

en: MySpace URL
da_DK: Myspace URL

en: Soundcloud URL
da_DK: SoundCloud URL

en: eg: https://your-site.tumblr.com
da_DK: f. eks: https://your-site.tumblr.com

en: Select a default image
da_DK: Vælg et standardbillede

en: Remove /category/ in your permalinks
da_DK: Fjern /category/i dine permalinks

en: Enable Twitter card
da_DK: Aktiver Twitter-kort

en: Large
da_DK: Stor

en: This is a cool website about Wookiees
da_DK: Dette er en cool hjemmeside om Wookiees

en: Looking to edit your blog page?
da_DK: Ønsker du at redigere din blog-side?

en: Title template
da_DK: Titel skabelon

en: Meta description template
da_DK: Meta beskrivelse skabelon

en: Term Description
da_DK: Beskrivelse af termen

en: Post author
da_DK: Bestyrer

en: Post Type Archive Name
da_DK: Post type arkivnavn

en: Author archives
da_DK: Forfatter arkiver

en: Disable author archives
da_DK: Deaktiver forfatter arkiver

en: Date archives
da_DK: Datoarkiver

en: Disable date archives
da_DK: Deaktiver dato Arkiv

en: Search archives
da_DK: Søg arkiver

en: Search Keywords
da_DK: Søg nøgleord

en: 404 archives
da_DK: 404 Arkiver

en: noindex
da_DK: Noindex

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
da_DK: Vis ikke alle sider på webstedet i Googles søgeresultater, og Vis ikke "cachelagrede" links i søgeresultater.

en: nofollow
da_DK: ingen følger

en: Do not follow links for all pages.
da_DK: Følg ikke links for alle sider.

en: noodp
da_DK: NOODP

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for all pages.
da_DK: Brug ikke Open Directory Project metadata til titler eller uddrag for alle sider.

en: Do not index images from the entire site.
da_DK: Indekserer ikke billeder fra hele webstedet.

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results.
da_DK: Vis ikke et "cachelagret" link i Googles søgeresultater.

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
da_DK: Vis ikke en beskrivelse i Googles søgeresultater for alle sider.

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
da_DK: Tilføj rel næste/forrige link i header af sideinddelt arkivsider

en: Current month
da_DK: Nuværende måned

en: Watch our video to learn how to connect your WordPress site with Google Analytics and get statistics right in your dashboard (PRO only).
da_DK: Se vores video for at få at vide, hvordan du forbinder dit WordPress-websted med Google Analytics og får statistik direkte i dit dashboard (kun Pro).

en: How-to
da_DK: How to

en: Read our guide
da_DK: Læs vores guide

en: Templates variables
da_DK: Skabeloner variabler

en: Browse our guides
da_DK: Gennemse vores guider

en: Read our FAQ
da_DK: Læs vores FAQ

en: Check our website
da_DK: Tjek vores hjemmeside

en: Watch our video to learn how to connect your WordPress site with Google Analytics and get statistics right in your dashboard (PRO only).
da_DK: Se vores video for at få at vide, hvordan du forbinder dit WordPress-websted med Google Analytics og får statistik direkte i dit dashboard (kun Pro).

en: How-to
da_DK: How to

en: Click to disable this feature
da_DK: Klik for at deaktivere denne funktion

en: Click to enable this feature
da_DK: Klik her for at aktivere denne funktion

en: Enter your target keywords
da_DK: Indtast dine target keywords

en: Analyze my content
da_DK: Analyser mit indhold

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomi

en: Google suggestions
da_DK: Google forslag

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
da_DK: Indtast et søgeord eller en sætning for at finde top 10 Google-forslag med det samme. Dette er nyttigt, hvis du ønsker at arbejde med long tail metoden.

en: Get suggestions!
da_DK: Få forslag!

en: Tracking
da_DK: Statistik

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Custom Dimensions
da_DK: Brugerdefinerede dimensioner

en: Google News
da_DK: Google nyheder

en: Matomo
da_DK: Dette er din <strong> Shop side </strong>. Gå til <strong> SEO > titler & Metaer > Arkiv > produkter </strong>

en: Title
da_DK: Titel

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Enter your meta description
da_DK: Indtast din meta beskrivelse

en: Export
da_DK: Eksport

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
da_DK: Eksporter plugin-indstillingerne for denne side som en .json-fil. Dette giver dig mulighed for nemt at importere konfigurationen til et andet websted.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
da_DK: Importer plugin-indstillingerne fra en .JSON fil. Denne fil kan hentes ved at eksportere indstillingerne på et andet websted ved hjælp af ovenstående formular.

en: Import
da_DK: Importer

en: Import completed!
da_DK: Import gennemført!

en: type of redirection (301, 302 or 307),
da_DK: Brug ikke Open Directory Project metadata til titler eller uddrag for alle sider.

en: Export Redirections
da_DK: Eksporter Redirects

en: Export all redirections for this site as a .csv file. This allows you to easily import the redirections into another site, to Excel / Google Sheets...
da_DK: Eksporter alle omdirigeringer for dette websted som en. csv-fil. Dette giver dig mulighed for nemt importere omdirigeringer til et andet websted, til Excel/Google Sheets...

en: Default value:
da_DK: Standardsprog ved opstart

en: Reset All Notices From Notifications Center
da_DK: Nulstil alle meddelelser fra Notifikations Center

en: By clicking Reset Notices, all notices in the notifications center will be set to their initial status.
da_DK: Ved at klikke på Nulstil meddelelser vil alle meddelelser i notifikations center blive indstillet til deres oprindelige status.

en: Reset notices
da_DK: Nulstil meddelelser

en: Custom breadcrumbs
da_DK: Brugerdefinerede breadcrumbs

en: <strong>WARNING:</strong> Delete all options related to SEOPress in your database AND set settings to their default values.
da_DK: <strong>Advarsel:</strong> Slet alle indstillinger, der er relateret til SEOPress i databasen, og Angiv indstillingerne til deres standardværdier.

en: Reset settings
da_DK: Nulstil indstillinger

en: noindex
da_DK: Noindex

en: nofollow
da_DK: ingen følger

en: noodp
da_DK: NOODP

en: Facebook description
da_DK: Facebook beskrivelse

en: Enable XML Sitemap
da_DK: Aktivér XML-Sitemap

en: Enable HTML Sitemap
da_DK: Aktivér HTML sitemap

en: Enter a post, page or custom post type ID(s) to display the sitemap
da_DK: Indtast et indlæg, en side eller et brugerdefineret indlægs-id (er) for at få vist sitemappet

en: Preview your Twitter card using the official validator
da_DK: Få vist dit Twitter-kort ved hjælp af den officielle validator

en: Organization's phone number (only for Organizations)
da_DK: Organisationens telefonnummer (kun for organisationer)

en: Enter your Twitter title
da_DK: Indtast din Twitter titel

en: Twitter description
da_DK: Twitter beskrivelse

en: Facebook Page URL
da_DK: Facebookside URL

en: Twitter Thumbnail
da_DK: Twitter miniaturebillede

en: Select a default image
da_DK: Vælg et standardbillede

en: Enable redirection?
da_DK: Aktiver omdirigering?

en: Default Twitter Image
da_DK: Standard Twitter-billede

en: Image size for Twitter Summary card
da_DK: Billedstørrelse til Twitter Resumé kort

en: Enable Google Analytics tracking
da_DK: Aktivér Google Analytics-sporing

en: Enter your tracking ID
da_DK: Indtast dit sporings-id

en: 301 Moved Permanently
da_DK: 301 flyttet permanent

en: Consent message for user tracking
da_DK: Samtykke meddelelse til brugersporing

en: URL redirection
da_DK: URL-omdirigering

en: Test your URL
da_DK: Test din webadresse

en: Need help with your redirections? Read our guide.
da_DK: Har du brug for hjælp med dine omdirrigeringer? Læs vores guide.

en: Exclude this post from Google News Sitemap?
da_DK: Udeluk dette indlæg fra Google Nyheder sitemap?

en: Exclude this post from Video Sitemap?
da_DK: Udeluk dette indlæg fra video sitemap?

en: If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
da_DK: Hvis dit indlæg er sat til noindex, bliver det automatisk udelukket fra sitemap.

en: Enter your video URL
da_DK: Indtast din video URL

en: [BODY (FOOTER)] Add an additional tracking code (like Google Tag Manager...)
da_DK: IKKE en ekstern video (fx: video hosting på YouTube, Vimeo, Wistia ...)? Tjek dette hvis din video er hostet på denne server.

en: Enable remarketing, demographics, and interests reporting
da_DK: Aktivér rapportering af Remarketing, demografi og interesser

en: Enable IP Anonymization
da_DK: Aktiver IP-anonymisering

en: Enhanced Link Attribution
da_DK: Anvend udvidet link tilskrivninger

en: Enable cross-domain tracking
da_DK: Aktivér sporing på tværs af domæner

en: Cross domains
da_DK: Kryds domæner

en: Enable external links tracking
da_DK: Aktivér sporing af eksterne links

en: Enter your video description
da_DK: Indtast din videobeskrivelse

en: Track downloads' clicks
da_DK: Spor downloads ' Klik

en: Enable affiliate/outbound links tracking (eg: aff, go, out, recommends)
da_DK: Aktiver affiliate/udgående links tracking (f. eks: aff, gå, ud, anbefaler)

en: Track affiliate/outbound links
da_DK: Spor affiliate/udgående links

en: Video Thumbnail (required)
da_DK: Video miniature (påkrævet)

en: Select your video thumbnail
da_DK: Vælg din video thumbnail

en: Video Thumbnail
da_DK: Video Miniature

en: Minimum size: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG or GIF formats. Default: your post featured image.
da_DK: Minimumstørrelse: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG eller GIF formater. Standard: dit indlægs udvalgte billede.

en: Video Duration (recommended)
da_DK: Video varighed (anbefalet)

en: The duration of the video in seconds. Value must be between 0 and 28800 (8 hours).
da_DK: Videoens varighed i sekunder. Værdien skal være mellem 0 og 28800 (8 timer).

en: 32 tags max., separate tags with commas. Default: target keywords + post tags if available.
da_DK: 32 Tags max., separate Tags med kommaer. Standard: Target keywords + indlæg Tags hvis de findes.

en: Enter your video categories
da_DK: Indtast dine videokategorier

en: 256 characters max., usually a video will belong to a single category, separate categories with commas. Default: first post category if available.
da_DK: 256 karakterer max., normalt en video vil tilhøre en enkelt kategori, separate kategorier med kommaer. Standard: første indlægs kategori hvis tilgængelig.

en: NOT family friendly?
da_DK: Ikke familievenlig?

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.
da_DK: Videoen vil kun være tilgængelig for brugere med beskyttet søgning slået fra.

en: Remove video
da_DK: Fjern video

en: Add video
da_DK: + tilføj video

en: Disable trailing slash for metas
da_DK: Deaktiver "trailing slash" for Metas

en: By clicking Migrate, we'll import:
da_DK: Ved at klikke på Migrer, så importerer vi:

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
da_DK: Facebook Open Graph Tags (titel, beskrivelse og billede thumbnail)

en: Twitter tags (title, description and image thumbnail)
da_DK: Twitter Tags (titel, beskrivelse og billede thumbnail)

en: Meta Robots (noindex, nofollow...)
da_DK: Meta Robots (noindex, nofollow ...)

en: Google site verification
da_DK: Bekræftelse af Googles websted

en: Bing site verification
da_DK: Bekræftelse af Bing-websted

en: Pinterest site verification
da_DK: Pinterest side verifikation

en: Yandex site verification
da_DK: Yandex verifikation af websted

en: <p>Customize your titles & metas for Single Custom Post Types</p>
da_DK: <p>Tilpas dine titler & Metas for enkelt brugerdefinerede post typer</p>

en: To view your sitemap, enable permalinks (not default one), and save settings to flush them.
da_DK: Hvis du vil se dit sitemap, skal du aktivere permalinks (ikke standard) og gemme indstillinger for at "flushe" dem.

en: Your server uses NGINX. If XML Sitemaps doesn't work properly, you need to add this rule to your configuration:
da_DK: Din server bruger Nginx. Hvis XML-sitemaps ikke fungerer korrekt, skal du føje denne regel til din konfiguration:

en: Noindex content will not be displayed in Sitemaps.
da_DK: Indhold, der ikke er indekseret, vises ikke i sitemaps.

en: Guide to enable a HTML Sitemap - new window
da_DK: Vejledning til aktivering af et HTML-sitemap-nyt vindue

en: <p>Configure your Google Analytics custom dimensions. <br>Custom dimensions and custom metrics in SEOPress are like the default dimensions and metrics in your Analytics account, except you create them yourself.<br> Use them to collect and analyze data that Analytics doesn't automatically track.<br> Please note that you also have to setup your custom dimensions in your Google Analytics account. More info by clicking on the help icon.
da_DK: <p>Konfigurer dine brugerdefinerede Google Analytics-dimensioner. <br> brugerdefinerede dimensioner og brugerdefinerede metrikværdier i SEOPress er som standarddimensioner og målinger i din Analytics-konto, medmindre du selv opretter dem. <br> bruger dem til at indsamle og analysere data, som Analytics ikke automatisk sporer. <br> Bemærk, at du også skal konfigurere dine tilpassede dimensioner i din Google Analytics-konto. Flere oplysninger ved at klikke på Hjælp-ikonet.

en: Guide to create custom dimensions in Google Analytics - new window
da_DK: Vejledning til oprettelse af brugerdefinerede dimensioner i Google Analytics-nyt vindue

en: Change this settings
da_DK: Ændre dette i Indstillinger

en: My awesome website
da_DK: Min awesome hjemmeside

en: More tags
da_DK: Flere Tags

en: This is a cool website about Wookiees
da_DK: Dette er en cool hjemmeside om Wookiees

en: Looking to edit your blog page?
da_DK: Ønsker du at redigere din blog-side?

en: Title template
da_DK: Titel skabelon

en: Meta description template
da_DK: Meta beskrivelse skabelon

en: Do not display this single post type in search engine results <strong>(noindex)</strong>
da_DK: Hvis du vil se dit sitemap, skal du aktivere permalinks (ikke standard) og gemme indstillinger for at "flushe" dem.

en: Do not follow links for this single post type <strong>(nofollow)</strong>
da_DK: Din server bruger Nginx. Hvis XML-sitemaps ikke fungerer korrekt, skal du føje denne regel til din konfiguration:

en: View your sitemap
da_DK: Se dit sitemap

en: Ping Google manually
da_DK: Ping Google manuelt

en: Learn more on Google official website.
da_DK: Få mere at vide på Googles officielle hjemmeside.

en: Author archives
da_DK: Forfatter arkiver

en: Disable author archives
da_DK: Deaktiver forfatter arkiver

en: Date archives
da_DK: Datoarkiver

en: Do not display date archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
da_DK: nosnippet er slået til! Søgemaskiner vil ikke vise et uddrag af denne side i søgeresultaterne.

en: 404 archives
da_DK: 404 Arkiver

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
da_DK: Vis ikke alle sider på webstedet i Googles søgeresultater, og Vis ikke "cachelagrede" links i søgeresultater.

en: Do not follow links for all pages.
da_DK: Følg ikke links for alle sider.

en: Do not use Open Directory project metadata for titles or excerpts for all pages.
da_DK: Brug ikke Open Directory Project metadata til titler eller uddrag for alle sider.

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
da_DK: Vis ikke en beskrivelse i Googles søgeresultater for alle sider.

en: Enable Image Sitemaps (standard images, image galleries, featured image, WooCommerce product images)
da_DK: Aktiver billed sitemaps (standardbilleder, billedgallerier, udvalgte billede, WooCommerce produktbilleder)

en: Guide to enable XML video sitemaps - new window
da_DK: Vejledning til aktivering af XML-Video-sitemaps-nyt vindue

en: Include
da_DK: Inklusiv

en: Add WP Editor to taxonomy description textarea
da_DK: Tilføj WP editor til taksonomi beskrivelse textområde

en: Remove /category/ in URL
da_DK: Fjern /category/ i URL

en: Remove WordPress generator meta tag
da_DK: Fjern WordPress generator meta tag

en: Remove Windows Live Writer meta tag
da_DK: Fjern Windows Live Writer meta-tag

en: Remove RSD meta tag
da_DK: Fjern RSD meta tag

en: Hide Notifications Center
da_DK: Skjul meddelelses Center

en: Hide SEO tools
da_DK: Skjul SEO værktøjer

en: Show Title tag column in post types
da_DK: Vis kolonne for titel tag i posttyper

en: Show Meta description column in post types
da_DK: Vis kolonne med Meta beskrivelser i posttyper

en: Show Redirection Enable column in post types
da_DK: Vis omdirigering aktiver kolonne i posttyper

en: Show Redirect URL column in post types
da_DK: Vis kolonnen Omdiriger URL-adresse i indlægs typer

en: Show canonical URL column in post types
da_DK: Vis canonical URL-kolonne i posttyper

en: Show Target Keyword column in post types
da_DK: Vis Target Keyword kolonne for indlægs typer

en: Show noindex column in post types
da_DK: Vis kolonner i posttyper, der sat til noindex

en: Show nofollow column in post types
da_DK: Vis nofollow kolonne i indlægs typer

en: Show total number of words column in post types
da_DK: Vis kolonne i alt antal ord i indlægs typer

en: Show Google Page Speed column in post types
da_DK: Vis kolonne for Google Page Speed i indlægs typer

en: Enable Google Analytics tracking
da_DK: Aktivér Google Analytics-sporing

en: Consent message for user tracking
da_DK: Samtykke meddelelse til brugersporing

en: Accept button for user tracking
da_DK: Knappen Accepter for brugersporing

en: Enable downloads tracking (eg: PDF, XLSX, DOCX...)
da_DK: Aktivér downloads tracking (f. eks: PDF, XLSX, DOCX...)

en: Enable affiliate/outbound links tracking (eg: aff, go, out, recommends)
da_DK: Aktiver affiliate/udgående links tracking (f. eks: aff, gå, ud, anbefaler)

en: Track Authors
da_DK: Spor forfattere

en: Track Categories
da_DK: Spor kategorier

en: Track Tags
da_DK: Spor Tags

en: Track Post Types
da_DK: Spor indlægs typer

en: Track Logged In Users
da_DK: Spor, Brugere der er logget på

en: Redirect attachment pages to post parent
da_DK: Omdiriger vedhæftede sider til indlægs forælder

en: Enable XML Image Sitemaps
da_DK: Aktivér XML billed sitemaps

en: Enable XML Video Sitemaps
da_DK: Aktivér XML Video sitemaps

en: Check to INCLUDE Post Types
da_DK: Marker for at medtage indlægs typer

en: Check to INCLUDE Taxonomies
da_DK: Check for at medtage taksonomier

en: Disable the display of the publication date
da_DK: Deaktiver visning af udgivelsesdatoen

en: Person or organization
da_DK: Person eller organisation

en: Contact type (only for Organizations)
da_DK: Kontakttype (kun for organisationer)

en: Contact option (only for Organizations)
da_DK: Kontaktmulighed (kun for organisationer)

en: Twitter Username
da_DK: Twitter-brugernavn

en: Enable Open Graph Data
da_DK: Aktiver Open Graph Data

en: Facebook Link Ownership ID
da_DK: Facebook link ejerskabs id

en: Facebook Admin ID
da_DK: Facebook admin id

en: Facebook App ID
da_DK: Dit Facebook App ID

en: Enable Twitter Card
da_DK: Aktiver Twitter kort

en: Use Open Graph if no Twitter Card is filled
da_DK: Brug Open Graph, hvis der ikke er et Twitter-kort fyldt

en: Image size for Twitter Summary card
da_DK: Billedstørrelse til Twitter Resumé kort

en: Indicate paginated content to Google
da_DK: Angiv inddelt indhold til Google

en: Follow us on Twitter
da_DK: Følg os på Twitter

en: Enable noindex
da_DK: Aktiver noindex

en: Enable index
da_DK: Aktiver index

en: Enable nofollow
da_DK: Aktiver nofollow

en: Enable follow
da_DK: Aktivér follow

en: Enable redirection
da_DK: Aktiver omdirigering

en: Disable redirection
da_DK: Deaktiver omdirigering

en: Title tag
da_DK: Titel tag

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
da_DK: Beskrivelsen er ikke fremtrædende som standard; men nogle temaer kan vise det.

en: Authors
da_DK: Forfattere

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Post types
da_DK: Indlægstyper

en: Connected users
da_DK: Tilsluttede brugere

en: Please upload a valid .json file
da_DK: Upload en gyldig .json fil

en: Please upload a file to import
da_DK: Upload en fil til importere

en: Please upload a valid .csv file
da_DK: Venligst upload en gyldig .CSV fil.

en: XML Sitemaps
da_DK: XML sitemaps

en: GO PRO!
da_DK: FÅ PRO!

en: Meta Desc.
da_DK: Meta Beskr.

en: Redirect?
da_DK: Omdirigér?

en: Target Kw
da_DK: Mål Kw

en: Page Speed
da_DK: Side hastighed

en: Analyze this page with Google Page Speed
da_DK: Analysér denne side med Google Page Speed

en: 404 - Page not found
da_DK: 404 - Siden ikke fundet

en: Words counter
da_DK: Ord tæller

en: NoFollow Links
da_DK: NoFollow links

en: words found.
da_DK: ord fundet.

en: unique words found.
da_DK: unikke ord fundet.

en: Your content is composed of more than 300 words, which is the minimum for a post.
da_DK: Dit indhold består af mere end 300 ord, hvilket er minimum for et opslag.

en: Your content is too short. Add a few more paragraphs!
da_DK: Dit indhold er for kort. Tilføj et par tegn mere!

en: None
da_DK: Ingen

en: H1 (Heading 1)
da_DK: H1 (Overskrift 1)

en: %s was found %d times.
da_DK: %s blev fundet% d gange.

en: We found %d Heading 1 (H1) in your content.
da_DK: Vi fandt% d Overskrift 1 (H1) i dit indhold.

en: Hook to add custom tracking code with user consent - new window
da_DK: Hook for at tilføje brugerdefineret sporingskode med brugersamtykke-nyt vindue

en: This message will only appear if request user's consent is enabled.
da_DK: Denne meddelelse vises kun, hvis Anmod om brugerens samtykke er aktiveret.

en: Shortcode allowed to get the privacy page set in WordPress settings: [seopress_privacy_page]
da_DK: nofollow er slået til! Søgemaskiner kan ikke følge dine links på denne side.

en: Accept
da_DK: Accepter

en: Change the button value
da_DK: Ændre knap værdien

en: All alternative tags are filled in. Good work!
da_DK: Alle alternative tags er udfyldt. Godt arbejde!

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
da_DK: Vi kunne ikke finde noget billede i dit indhold. Indhold med medier er et plus for din SEO.

en: We found %d links with nofollow attribute in your page. Do not overuse nofollow attribute in links. Below, the list:
da_DK: Vi fandt %d links med nofollow-attribut på din side. Brug ikke nofollow-attribut i links for meget. Nedenfor, listen:

en: This page doesn't have any nofollow links.
da_DK: Denne side har ingen nofollow-links.

en: A remarketing audience is a list of cookies or mobile-advertising IDs that represents a group of users you want to re-engage because of their likelihood to convert.
da_DK: En remarketing målgruppe er en liste over cookies eller mobil-reklame-id'er, der repræsenterer en gruppe af brugere, du ønsker at re-engagere på baggrund af deres sandsynligheden for at konvertere.

en: When a customer of Analytics requests IP address anonymization, Analytics anonymizes the address as soon as technically feasible at the earliest possible stage of the collection network.
da_DK: Når en kunde i Analytics anmoder om anonymisering af IP-adresser, anonymiserer Analytics adressen, så snart det er teknisk muligt, på det tidligst mulige stadie af indsamlingsnetværket.

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
da_DK: Udvidet link tilskrivning forbedrer nøjagtigheden af din in-Page Analytics-rapport ved automatisk at skelne mellem flere links til den samme webadresse på en enkelt side ved hjælp af link element-id'er.

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
da_DK: Sporing på tværs af domæner gør det muligt for Analytics at se sessioner på to relaterede websteder (f. eks. et e-handelswebsted og et separat shoppingcart side) som en enkelt session. Dette kaldes undertiden websteds sammenkædning.

en: Custom Dimension #1
da_DK: Brugerdefineret dimensions #1

en: Custom Dimension #2
da_DK: Brugerdefineret dimensions #2

en: Custom Dimension #3
da_DK: Brugerdefineret dimensions #3

en: Custom Dimension #4
da_DK: Brugerdefineret dimensions #4

en: Custom Dimension #5
da_DK: Brugerdefineret dimensions #5

en: Custom Dimension #6
da_DK: Brugerdefineret dimensions #6

en: Custom Dimension #7
da_DK: Brugerdefineret dimensions #7

en: Custom Dimension #8
da_DK: Brugerdefineret dimensions #8

en: Custom Dimension #9
da_DK: Brugerdefineret dimensions #9

en: Custom Dimension #10
da_DK: Brugerdefineret dimensions #10

en: Custom Dimension #11
da_DK: Brugerdefineret dimensions #11

en: Custom Dimension #12
da_DK: Brugerdefineret dimensions #12

en: Custom Dimension #13
da_DK: Brugerdefineret dimensions #13

en: Custom Dimension #14
da_DK: Brugerdefineret dimensions #14

en: Custom Dimension #15
da_DK: Brugerdefineret dimensions #15

en: Custom Dimension #16
da_DK: Brugerdefineret dimensions #16

en: Custom Dimension #17
da_DK: Brugerdefineret dimensions #17

en: Custom Dimension #18
da_DK: Brugerdefineret dimensions #18

en: Custom Dimension #19
da_DK: Brugerdefineret dimensions #19

en: Custom Dimension #20
da_DK: Brugerdefineret dimensions #20

en: Redirect attachment pages to post parent (or homepage if none)
da_DK: Omdiriger vedhæftede sider til forælder indlæg (eller hjemmeside, hvis ingen)

en: You have to flush your permalinks each time you change this settings
da_DK: Du er nødt til at "flushe" dine permalinks hver gang du ændrer denne indstillinger

en: You must check this box if the structure of your permalinks DOES NOT contain a slash at the end (eg: /%postname%)
da_DK: Du skal markere dette felt, hvis strukturen af din permalinks ikke indeholder en skråstreg i slutningen (f. eks:/%artikelnavn%)

en: If your site is already verified in <strong>Google Search Console</strong>, you can leave this field empty.
da_DK: Hvis dit websted allerede er bekræftet i <strong>Google Search Console</strong>, kan du lade dette felt være tomt.

en: If your site is already verified in <strong>Bing Webmaster tools</strong>, you can leave this field empty.
da_DK: Hvis dit websted allerede er bekræftet i <strong>Bing webmaster Tools</strong>, kan du lade dette felt tomt.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
da_DK: Beskrivelsen er ikke fremtrædende som standard; men nogle temaer kan vise det.
